Obsah práce

Úvod

Informační společnost - toto slovní spojení se objevuje jak v odborných tak laických kruzích již delší dobu. V poslední době bylo toto sousloví doplněno pojmem globální. S nástupem celosvětové informační sítě Internet dostává tento termín konkrétnější podobu. Se stále se rozvíjející technologií si postupně zvykáme i na e-learning, e-helth, e-business, e-government a podobně. Rozvoj globálních informačních technologií je i jednou z priorit Evropské unie viz např. program eEurope 2005- Information society for all. .............

Úvod  ke stažení ve formátu PDF.

 

1. Cíle práce

V první kapitole se zabývám přesným vymezením oblasti zájmu této disertační práce, definuji základní pojmy, stanovuji cíle práce a v závěru uvádím přehled o členění disertační práce a obsahu jednotlivých kapitol.

První kapitola ke stažení ve formátu PDF.

 

 2. Památkové objekty

Ve druhé kapitole se zabývám oblastí památkové péče v České republice. Cílem této kapitoly je zmapovat výchozí podmínky v oblasti péče o památkové objekty. V úvodu je zmíněna historie památkové péče (dále PP), současně platná právní úprava, jsou vysvětleny základní pojmy jako kategorizace památek a Ústřední seznam kulturních památek. Dále se v této kapitole zabývám státní správou na úseku památkové péče, strukturou vlastnictví a způsoby financovaní provozu památkových objektů. Ve druhé části kapitoly uvádím obecné informace týkající se správy památkových objektů, podrobněji se věnuji systému správy státních památek. Na závěr se zamýšlím nad významem péče o památkové objekty.

Druhá kapitola ke stažení ve formátu PDF - 1, 2.

 

3. Geometrická a negeometrická data

Ve třetí kapitole se zabývám daty jako základem každého informačního systému. Cílem této kapitoly je provést základní roztřídění dostupných dat a uvést jejich potenciální zdroje. Uvádím dělení dat na geometrická a negeometrická a zabývám se podrobněji také formou a typem dat. Pro oba základní druhy dat uvádím zdroje těchto dat s konkrétními příklady.

Základní definice pojmu prostorová data a jejich dělení na data geometrická a negeometrická byla podána v kapitole 1.1. V dalších kapitolách se budu zabývat oběma typy dat v souvislosti s problematikou dokumentace a správy památkových objektů. Detailní analýza dat v současné době dostupných pro účely správy památkových objektů je uvedena v kapitole 5.

Třetí kapitola ke stažení ve formátu PDF.

 

4. Sběr a zpracování geometrických dat

Ve čtvrté kapitole se zabývám současnými metodami sběru a zpracování geometrických dat. Cílem kapitoly je podat přehled dnes užívaných metod sběru a zpracování geometrických dat se zvláštním zřetelem na následné využití těchto dat při tvorbě prostorových modelů objektů. Dalším cílem této kapitoly je analýza současné situace v oblasti pořizování nové měřické dokumentace památkových objektů v České republice. Tato analýza mi pomůže získat přehled o situaci a stanovit optimální cesty v oblasti tvorby prostorových modelů památkových objektů (použitelné metody apod.). Měřické metody jsou rozděleny na tři základní druhy - fotogrammetrické, geodetické a metodu laserového skenování. U každé z metod uvádím základní princip, požadavky na vybavení, druh vstupních a výstupních dat, výhody a nevýhody. U neměřických metod se zabývám zdroji archivních dat a technologií jejich zpracování. V další části kapitoly uvádím technologie zpracování jak měřických, tak neměřických dat (v CAD systémech) s ohledem na tvorbu prostorových modelů objektů. Závěr kapitoly tvoří analýza současné situace v oblasti pořizování nové měřické dokumentace památkových objektů.

Čtvrtá kapitola ke stažení ve formátu PDF.

 

5. Prostorový informační systém

V páté kapitole se zabývám informačními systémy, jejichž základní součástí jsou prostorová data a je možné je tedy nazývat prostorové informační systémy. V předchozích kapitolách jsem se podrobněji věnoval datům - jak geometrickým tak negeometrickým a dále metodám získání a zpracování prostorových dat. Cílem této kapitoly je najít možné cesty aplikace prostorových informačních systémů v oblasti památkové péče a dále stanovit základní parametry těchto systémů (funkčnost, uživatelé, data, technické řešení atd.). Uvádím výchozí podmínky zavedení prostorových informačních systémů v oblasti památkové péče v České republice a navrhuji tři potenciální oblasti nasazení této technologie.

První z nich je oblast správy památkových objektů. Další z oblastí je presentace objektů (Internet, multimediální CD) a s tím související otázky virtuální turistiky a cestovního ruchu. Poslední oblastí je využití prostorových dat pro účely bádání a výzkumu. Pro konkretizaci základních požadavků týkajících se těchto oblastí provádím analýzu současného stavu dostupných podkladů pro správu památkových objektů a způsobu využívaní těchto podkladů správami objektů. A následně podrobně mapuji také oblast presentace památkových objektů (či spíše obecněji - objektů kulturního dědictví) prostřednictvím Internetu a to jak v České republice, tak v zahraniční.

Pátá kapitola ke stažení ve formátu PDF.

 

6. Projekt "Živé divadlo"

V šesté kapitole se zabývám konkrétním projektem z dané oblasti. Cílem kapitoly je na konkrétním projektu podrobněji dokumentovat a rozpracovat závěry z předchozích kapitol. Projekt " Živé divadlo " vznikl jako logické vyústění několikaleté dokumentační činnosti studentů a pedagogů Katedry mapování a kartografie v objektu barokního divadla na zámku v Českém Krumlově (dále divadlo). Na začátku kapitoly souhrnně uvádím historii dokumentačních prací v objektu divadla - zvláště se zřetelem k šíři použitých dokumentačních metod a formátu výsledných geometrických dat. Dále konkrétně zmiňuji dostupná negeometrická data pro objekt divadla. Tato úvodní část kapitoly mi slouží jako základ, na němž je založen návrh využití 3D dat pro tvorbu IS, o kterém píši ve zbytku kapitoly. Při návrhu koncepce Informačního systému barokního divadla využívám poznatků uvedených v rámci páté kapitoly. Podrobněji tedy rozpracovávám subsystémy pro správu, výzkum a presentaci divadla. Na konkrétním vzorku dat naznačuji u každého ze subsystémů jejich uspořádání. Závěr kapitoly věnuji stanovení základních parametrů technického řešení systému.

Šestá kapitola ke stažení ve formátu PDF.

 

Závěr

Pokrok v oblasti informačních technologií spolu s neustálým vývojem stávajících a vznikem nových metod měřické dokumentace nás dnes staví před otázky tvorby a využití prostorových modelů objektů. Předložená práce je konkrétně zaměřena na oblast památek. Jde tedy o prostorové modely památkových objektů. Hlavní náplní práce je hledání možných cest od prostého pořízení prostorové dokumentace památkového objektu k vytvoření informačního systému. Ve shodě s definovanými cíly práce mohu shrnout výsledky do tří základních částí. ..........

Závěr ke stažení ve formátu PDF.

 

Literatura

Literatura ke stažení ve formátu PDF.

 

Přílohy

Přílohy ke stažení ve formátu PDF - 1, 2.