Stabilní katastr - Kartografické zobrazení map stabilního katastru

Úvod || Kartografické zobrazení || Geodetické základy || Klad mapových listů || Měřické práce || Zpět historie

Kartografické zobrazení map stabilního katastru
Snaha o co nejjednodušší způsob zobrazení výsledků měření na mapový list vedla k použití "Cassiniho zobrazení", které je charakterizováno jako transverzální válcové zobrazení ekvidistantní v kartografických polednících. Pro rakouskou monarchii upravil toto zobrazeni Soldner a tak úplný název je Cassini-Soldnerovo zobrazení.

Při výpočtech v trigonometrické síti a při jejím zhuštění nebyly brány v úvahu směrové korekce v jednotlivých stranách trojúhelníků a byly tedy považovány za rovinné. V uvedených výpočtech byl tímto krokem zanedbán sféroidický tvar zemského tělesa, což odpovídalo požadavku na velmi jednoduché způsoby výpočtů a následného zobrazování.

Někdy se můžeme setkat s označením "bezprojekční souřadnicová soustava" Cassini -Soldnerova zobrazení. Neznamená to nic jiného, než výše zmíněný způsob výpočtu v rovině Cassini- Soldnerova zobrazení.

Fiktivní geometrická interpretace Cassini-Soldnerova zobrazení představuje válec, který se dotýká náhradní kulové referenční plochy podél poledníku, procházejícím zvoleným základním trigonometrickým bodem, jehož obraz v rovině definuje počátek souřadnicové soustavy. Osa tohoto válce leží v rovině rovníku a protíná referenční kouli v kartografických pólech.

Souřadnicová osa X je obrazem zeměpisného poledníku, procházejícího základním trigonometrickým bodem a osa Y je obrazem kartografického poledníku, který rovněž prochází zvoleným trigonometrickým bodem. Kladná orientace osy X směřuje k jihu a kladná orientace osy Y směřuje na západ.

Poloha bodu Pn na kouli je určena jeho sférickými souřadnice xn a yn. Souřadnice x se měří po oblouku základního zeměpisného poledníku až k průsečíku s kartografickým poledníkem, jež uvažovaným bodem prochází. Souřadnice y se pak měří po oblouku kartografického poledníku od průsečíku se základním poledníkem zeměpisným až k danému bodu. Názornou ukázkou souřadnicového určení bodu je následující obrázek.
Pro souřadnice Xn a Yn v rovině Cassini-Soldnerova zobrazení platí jednoduchý vztah:

Xn = xn    a    Yn = yn

který říká, že se bude jednat o tzv. čtvercovou mapu a tedy o válcové zobrazení. Ekvidistantní, v našem případě v kartografických polednících. V rovině dostaneme obraz, na němž obrazy kartografických poledníků a kartografických rovnoběžek se protínají pod úhlem π/2.

Budeme-li všímat délkového zkreslení, pak obdobně jako u ostatních válcových zobrazení, je závislé na vzdálenosti od dotykového poledníku a zde také na azimutu měřené strany.
Platí zjednodušený vzorec, známý z matematické kartografie:


Ze vzorce lze vyčíst, že délky ve směru kartografických poledníků se nezkreslují, zato ve směru příčném se zkreslení projeví maximální hodnotou a dále, že délka v mapě bude vždy větší, přibližně o hodnotu pravé strany výrazu.
Poznatek, že zkreslení roste se čtvercem vzdálenosti od dotykového poledníku a skutečnost, že na vzdálenost 200 km (y= 200) má zkreslení hodnotu okolo 50 cm, přinutil autora tohoto zobrazení, aby území celé západní části monarchie rozdělil na více částí, jež by svou rozlohou (y-ovou souřadnicí) nepřesahovaly, pokud možno,uvedených 200 km. Pro západní část říše bylo zvoleno 7 souřadnicových soustav a pro celou monarchii pak 10 soustav. Schematický přehled vybraných soustav západní části rakouské říše ukazuje následující obrázek.

0
Požadavek, aby velikost zkreslení na okraji zobrazovaného území nepřekročila hodnotu 50 cm vyplývá z maximální dosažitelné grafické chyby katastrální mapy v měřítku 1:2880. Teoretická, ale i prakticky dosažitelná, přesnost v zobrazování grafickými pomůckami se pohybuje okolo 0,15 mm, což v tomto případě představuje nejistotu v zobrazení jednoho a téhož bodu, prováděné vícekrát za sebou, asi 44 cm. Zkreslení tedy nesmělo ovlivnit grafickou přesnost obrazu polohopisu v katastrální mapě.

Území dnešní ČR je pokryto dvěma souřadnicovými soustavami, konkrétně pro Čechy soustavou gusterbergskou a pro Moravu soustavou svatoštěpánskou. Jejich názvy jsou odvozeny od jmen trigonometrických bodů, do nichž byl vložen počátek souřadnicových systémů.
Trigonometrický bod " GUSTERBERG "(fi = 48°02'20,50" a labda=31°48'09,17") leží v Horním Rakousku a trigonometrický bod "Svatý Štěpán" je jednou z věží kostela svatého Štěpána ve Vídni (fi=48°12'32,75" a lambda=34°02'21,60" ).
Skok na začátek