Obsah práce, Teze práce , Obhajoba English version - Summary
Úvod
Informační společnost - toto slovní spojení se objevuje jak v odborných tak laických kruzích již delší dobu. V poslední době bylo toto sousloví doplněno pojmem globální. S nástupem celosvětové informační sítě Internet dostává tento termín konkrétnější podobu. Se stále se rozvíjející technologií si postupně zvykáme i na e-learning, e-helth, e-business, e-government a podobně. Rozvoj globálních informačních technologií je i jednou z priorit Evropské unie viz např. program eEurope 2005- Information socie
ty for all .Informační systémy jsou základními stavebními kameny každé informační společnosti. Dle oblasti vzniku slouží různým účelům, jejich základní úkol je však vždy stejný - poskytnout uživateli požadované informace, které opět s ohledem na konkrétní podmínky jsou dále zpracovány, využity.
Své doktorské studium jsem absolvoval v Laboratoři fotogrammetrie při Katedře mapování a kartografie Fakulty stavební ČVUT v Praze. V rámci tohoto studia jsem měl možnost se postupně seznámit jak s historickými tak především nejnovějšími metodami sběru rovinných i prostorových dat. Vzhledem k mému odbornému zájmu se jednalo převážně o metody fotogrammetrické. Laboratoř se soustřeďuje ve své výzkumné práci a při výuce hlavně na oblast pozemní fotogrammetrie, jmeno
vitě na její aplikace při dokumentaci památkových objektů. Dokladem mohou být obhájené diplomové práce v posledním období. Odtud také pramení můj zájem o oblast dokumentace památkových objektů (dále PO) a památkové péče obecně. V návaznosti na práci mých starších kolegů a kolegyň, především paní Ing. Juráškové, věnuji již delší dobu pozornost projektu dokumentace barokního divadla na státním hradu a zámku v Českém Krumlově. Touto problematikou jsem se také zabýval při řešení grantového úkolu: Prostorová data - sběr, zpracování, vizualizace (IG ČVUT 300003001/2000). Práce na tomto projektu s sebou přinesla i otázky dalšího využití prostorových dat - prostorových modelů památkových objektů.Zkoumání možných cest využití prostorových dat pro tvorbu informačních systémů památkových objektů je hlavním námětem této práce. Technické podmínky nám již dnes umožňují pořizování nejen klasické dvourozměrné dokumentace, ale také přesných prostorových modelů.
Předkládaná doktorská disertační práce byla zpracována v rámci výzkumného záměru MSM:210000007 - ,,Komplexní inovace technologií v geodézii a kartografii” (ČVUT – VZ 7).
Zde bych rád poděkoval svému školiteli Prof. Ing. Bohuslavu Veverkovi, DrSc. za cenné připomínky během zpracování práce. Dále bych chtěl touto cestou poděkovat pracovníkům Správy státního hradu a zámku Český Krumlov za výbornou spolupráci. A děkuji také všem kolegům z katedry mapování a kartografie za vytvoření příhodných podmínek pro mé doktorské studium.
Za neustálou podporu v průběhu studia děkuji celé své rodině a za trpělivost Mari.
Praha, srpen 2002 Ing. Jindřich Hodač