Chýnov virtuálně

prezentace diplomové práce

  • Text práce


Obsah

Seznam použitých zkratek

Úvod

1 Vybraná lokalita

1.1 Místopisné souvislosti a přírodní podmínky

1.2 Historické souvislosti

1.2.1 Jeskyně

1.2.2 Těžba vápence

1.3 Chýnov – současnost

1.4 Demografie, vzdělanost, ekonomická aktivita

1.5 Přírodní památky

1.6 Kulturní památky

1.6.1 Bílkův dům

1.6.2 Kostel Nejsvětější Trojice

1.6.3 Zajímavosti

2 Použité programy a aplikace

2.1 Atlas DMT

2.2 SketchUp

2.3 Google Earth

2.4 Google Mapy

2.5 AMapy API

2.6 Easypano Tourweaver

2.7 JAlbum

2.8 Program Matlab

2.9 Projekt R

2.10 ArcSoft Panorama Maker

3 Vlastní tvorba

3.1 Google Earth

3.1.1 Kostel ve 3D

3.1.2 Náměstí ve 3D

3.1.3 Dům č.p. 499 ve 3D

3.2 Interaktivní mapy 34

3.2.1 Klikací mapa

3.2.2 Mapa Google5

3.2.3 Mapa AMapy API

3.3 Průlet okolím

3.3.1 DMT s ortofotem

3.3.2 DMT s Rastrovou základní mapou (RZM10)

3.4 Virtuální Chýnov

3.4.1 Základní informace

3.4.2 Tvorba panoramatických snímků

3.4.3 Centrum města

3.4.4 Krásy města

3.4.5 Chýnovská jeskyně

3.5 360o prohlídky

3.6 3D fotoalbum

3.7 Tvorba internetových stránek

3.8 Statistický průzkum

3.8.1 Metoda bodovací

3.8.2 Metoda klasifikace kritérií do tříd

3.8.3 Průměrné normované váhy kritérií

3.8.4 Hodnocení webů obcí a měst

3.8.5 Hledání korelace

4 Závěr

Seznam použité literatury

Webové odkazy

Příloha A: Soubor programu Matlab

Příloha B: Soubor z projektu R

Celá diplomová práce [.pdf]





ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ

Fakulta stavební

Katedra mapování a kartografie





DIPLOMOVÁ PRÁCE

Prostorová vizualizace vybrané lokality na webu



Prosinec 2008, Zuzana Basíková

Anotace

Tato diplomová práce se zabývá návrhem a realizací komplexní webové prezentace vybrané lokality. Účelem tvorby je propojení specifických technologií pro publikování 2D a 3D prostorových dat na webu. Rovněž pojednává o poutavém výstupu a využití hledaných informací pro běžného uživatele.

Konečnou formu výsledků této práce představují webové stránky s mnoha především vizuálními možnostmi poznávání dané lokality.

Annotation

This diploma thesis deals with designing and implementation of three-dimensional visualization of selected locality on the web. The main objective is the connection of specific technologies for two and three-dimensional data publication. It deals with the attractive output and utilization of searched information by common user as well.

This thesis outcome comprises web sites with many facilities of chosen locality visualization.

Prohlášení

Prohlašuji, že jsem tuto práci vytvořila samostatně s použitím literatury uvedené v seznamu a s využitím konzultací u pana Ing. Petra Soukupa Ph.D. a u pracovníků firmy Atlas DMT.

V Chýnově 8.12. 2008

………………………………

Poděkování

Velké poděkování patří vedoucímu mé diplomové práce Ing. Petru Soukupovi, Ph.D. za odborné rady, náměty a připomínky, které mě inspirovaly a motivovaly k vytvoření této práce. Ráda bych na tomto místě vyzdvihla i městskou radu, která rozhodla o umístění výsledků této práce na oficiální webové prezentaci města a poskytla finanční zdroje pro získání programu Tourweaver. Rovněž nesmím zapomenout poděkovat pracovníkům firmy Atlas DMT za odbornou pomoc a propůjčení příslušného softwaru a Českému zeměměřickému úřadu v Praze za dodání celkem šestnácti mapových listů Rastrové základní mapy (RZM10) a ortofota.

Klíčová slova

Chýnov virtuálně, virtuální prohlídka, DMT, interaktivní mapy, Google mapy, Amapy API, 3D model, Google Earth, SketchUp, panoramatické snímky, klikací mapa, EasyPano Tourweaver, Atlas DMT

Key words

Chýnov virtualy, virtual view, DMT, interactive maps, Google maps, Amapy API, 3D model, Google Earth, SketchUp, panoramic view, clicking map, EasyPano Tourweaver, Atlas DMT

Seznam použitých zkratek

2D

2 dimensional

3D

3 dimensional

API

application programming interface

CAD

computer aided design

CSS

cascading style sheets

ČR

Česká republika

DMT

digitální model terénu

GIS

geografický informační systém

GNU GPL

GNU general public license

GPS

global positioning system

HTML

hyperText markup language

MB

megabytes

KÚ

katastrální území

S-42

souřadnicový systém S-42

S-JTSK

souřadnicový systém jednotné trigonometrické sítě katastrální

VRLM

virtual reality modeling language

WGS84

world geodetic system 1984

XML

extensible markup language

Typy formátů souborů

*.adg

azimuth data generator

*.dxf

drawing exchange format

*.exif

exchangeable image file format

*.gpx

GPS exchange format

*.kml

keyhole markup language

*.kmz

zipped keyhole markup language

*.mov

formát pro quicktime

*.qtvr

quicktime virtual reality

*.wrl

virtual world


Úvod

Tato diplomová práce se zabývá návrhem a realizací komplexní webové prezentace vybrané lokality, kterou představuje město Chýnov v Jihočeském kraji přibližně 10 km jihovýchodně od Tábora.

Hlavním vytyčeným cílem bylo představit virtuální město Chýnov obyčejnému uživateli internetu z pohodlí domova. Chýnovskému rodáku přinést radost a potěšení z prohlížení jeho města z jiného úhlu pohledu. Případného turistu zaujmout a nabídnout mu reálnou návštěvu města a jeho okolí. Poutavé výstupy by také mohly oslovit i další neznámé budoucí obyvatele Chýnova.

Účelem tvorby je propojení specifických technologií pro publikování 2D a 3D prostorových dat na webu. Rovněž pojednává o poutavém výstupu a využití hledaných informací pro běžného uživatele. Na stránkách se lze „prolétnout“ nad digitálním modelem vybrané lokality, prohlédnout si interaktivní mapy se zajímavými fotografiemi, absolvovat virtuální procházku po mnoha místech Chýnova nebo si manipulovat s 3D modelem kostela či náměstí, které je možné zobrazit i v aplikaci Google Earth.

Konečnou formu výsledků této práce představují tedy webové stránky s mnoha především vizuálními možnostmi poznávání dané lokality.

obsah Obsah

1 Vybraná lokalita

1.1 Místopisné souvislosti a přírodní podmínky

Okolí Chýnova tvoří mírná pahorkatina přecházející na jihu téměř v rovinu, místy však přerušovanou drobnými údolími potoků a příkrými stráněmi, dodávajícími krajině nevšedního půvabu. Na severovýchodě a severu je uzavřeno Dubskými vrchy (700 metrů nad mořem), jimiž počíná Českomoravská vrchovina. Na východě ohraničují Chýnovsko Lažanské lesy, na jihu a jihovýchodě Záhostické lesy a polesí Doubrava, na západě směrem k okresnímu městu Táboru rozsáhlé lesy zvané Bory. Chýnov se tak ukrývá v lesích, jež jsou pozůstatkem obrovského pralesa, který v minulosti odděloval Čechy od Moravy.

Obec Chýnov leží v severovýchodní části Chýnovské pahorkatiny, na rozhraní geomorfologické podsoustavy Českomoravská vrchovina a Středočeská pahorkatina. Nadmořská výška řešeného území stoupá od 445 do 506 metrů nad mořem.

Geologickou podstatu území tvoří bioticko-muskovitické až muskoviticko-biotické svorové ruly a svory Chýnovské. Působením přírodních podmínek se na uvedeném geologickém podloží vytvořily hlinitopísčité nivní půdy. Podle klimatické rajonizace ČSR patří území do oblasti mírně teplé, klimatického okrsku MT – 5, který je charakteristický kratším, mírně chladným a mírně suchým létem a mírně chladnou suchou zimou. Průměrná roční teplota se pohybuje od 5,5 do 6,7°C, průměrný roční úhrn srážek 600 – 800 mm. V relativní četnosti jednotlivých směrů větru převládá severozápadní a jihovýchodní proudění. Podle geobotanické rekonstrukce vegetace má v řešeném území přirozené předpoklady společenstvo acidofilních doubrav. V druhové skladbě přilehlých lesů převládá monokultura borovice lesní.

[6]

obsah Obsah

1.2 Historické souvislosti

Chýnov je jednou z nejstarších historických osad v Čechách, neboť se připomíná již roku 981 mezi šestnácti pomezními hrady a sídly krajů. Název se odvozuje od osobního jména Vchyna, který prý byl zakladatelem zdejšího staroslovanského hradiště, nebo od slova hýno – hejno, což znamená časté shromáždění lidu. Archeologické nálezy v okolí fary svědčí však o tom, že toto terénem chráněné místo, bylo osídleno již v době předhistorické. Kronikář Kosmas připomíná “Hinov“ v 9. století jako jeden z pohraničních hradů rozsáhlého knížectví Slavíkova, jako župní hrad na pokraji pomezného hvozdu. Chýnov byl politickým i církevním střediskem rozsáhlé župy, která byla jednou z největších v Čechách, avšak její území bylo pokryto většinou pralesy. Za Boleslava II. se stalo Chýnovsko majetkem pražských knížat a později českých králů. Poslední župan se připomíná rokem 1222. Brzo na to význam Chýnova poklesl tak, že se nazývá jen trhovou vsí.

V roce 1250 vyměnil král Václav I. s biskupem pražským Mikulášem za jiné statky trhovou ves Chýnov s podáním kostelním a celým záduším kromě všeho příslušenství hradu. Tím přestal být sídlem krajských úřadů, které byly přeneseny jinam, avšak brzo se stal sídlem děkana chýnovského. Ve 14. století příslušelo k děkanství chýnovskému 47 far. Zdejší kostel je údajně svým původem nejstarší v diecézi budějovické. Na místě, kde bývalo pohanské obětiště ke cti boha Triglava dal vystavět otec sv. Vojtěcha křesťanský chrámek Nejsvětější Trojice, který prý stál až do r. 1670, kdy jej dal hejtman panství chýnovského a ratibořského Haugsporger zvětšit.

Koncem 13. stol. byl Chýnov s okolními vesnicemi dvakrát vypleněn Vítkovci. Od těchto dob není o osudech Chýnova nic známo až do působení arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Ten se zasloužil o zvelebení panství, budování tvrzí a zakládání rybníků. Přisuzuje se mu i založení chýnovské tvrze. Za krále Václava IV. se hradu chýnovského zmocnil Mikuláš Zúl a znepokojoval loupežemi krajinu. Se svou bandou byl však zneškodněn na králův rozkaz arcibiskupem. Poslední arcibiskup, jenž byl v přímém držení Chýnova, se jmenoval Kunrat z Vechty.

Panství pak přešlo vždy na krátký čas do dalších rukou až se dostalo roku 1457 do držení Jana z Malovic a Pacova. Jeho rod zde sídlil až do konce 16. století. Komora královská prodala pak tvrz a městečko Chýnov se všemi vesnicemi cizímu šlechtici Janu Oldřichovi z Eggenberka, jehož syn Jan Christian odkázal statky své manželce z rodu Schwarzenberků.

Tím připadlo panství tomuto mocnému jihočeskému rodu. Kníže Adam František ze Schwarzenberka dal v roce 1727 přistavět ke kostelu věž a rekonstruoval zámek. Další majitelé z tohoto rodu pozvedli značně své statky, rozšířili je a vyvíjeli i stavební činnost. Jan Adolf zakládal rovněž průmyslové závody. Schwarzenberkové byli chýnovskou vrchností až do zániku patrimonia roku 1945, kdy přešel majetek do národní správy a velkostatek byl rozdělen zemědělcům.

V době svého založení nebyl Chýnov velkou osadou. O jeho velikosti máme zprávy teprve v berním rejstříku z roku 1379 a urbáři z let 1390 - 1400, avšak lze předpokládat, že od svého založení příliš nevzrostl. Na místě původního knížecího dvorce zde stál od roku 1379 hrad. U příchodu ke hradu byl chrám, vedle fara, škola, lázeň, 3 mlýny a 9 krčem. Městečko obklopovalo tržiště před hradem. V roce 1390 zde bylo 26 měšťanů, 9 podsedků, 6 majitelů zahrad a domků, 10 zahradníků, ke konci 14. stol. 4 mlýny a 10 krčem.

Většina obyvatel se živila zemědělstvím, menší část drobnými živnostmi. Proslulé bylo zdejší hrnčířství. Panský pivovar před zámkem postavil Jan Malovec z Malovic v roce 1581. V minulém století byl obnoven a pivo se dodávalo do širokého okolí. Po druhé světové válce pak byl provoz zrušen a budovy využity jako sklady JZD.

V minulém století rozkvetlo zde též vápenictví. Nedaleko se vyskytující vápenec se pálil na vápno v okolí Chýnova už od pradávna. Více v kapitole 1.2.2. Ve zmíněné Pacově hoře byla náhodně objevena roku 1863 jeskyně, která je největší vápencovou jeskyní v Čechách. Více v kapitole 1.2.1. V permském útvaru jižně od Chýnova byly v minulém století třikrát marně podniknuty pokusy nalézt kamenné uhlí. Nedaleko nádraží byla vybudována roku 1909 družstevní škrobárna (nyní provoz Škrobáren Pelhřimov) a na západním okraji města po 2. světové válce malá továrna na bytový textil (dnešní Kolovrat).

Zvláštností Chýnova je vodovod. Severně od města na lukách zvaných Rutice vyvěrají ze země prameny, které koncem 16. stol. svedl věhlasný stavitel třeboňských rybníků Jakub Krčín z Jelčan do otevřené stoky a tou do rybníka “Návozskýho“, z něhož pak byla voda vedena rourami do městských kašen. Vodovod byl nákladně upraven v letech 1895 a 1930.

Původní hřbitov byl až do roku 1774 kolem kostela. Roku 1889 byl zřízen nový hřbitov za městem, který se používá dodnes. Tento hřbitov je významnou kulturní památkou, poněvadž na něm vytvořili četná díla chýnovský rodák sochař František Bílek a jeho žák Karel Gabriel. Bílek si postavil na předměstí vilu číslo popisné 133, v níž se nachází dosud jeho ateliér.

Roku 1861 byla zřízena v městečku pošta, která pak měla od roku 1874 i telegrafní spojení. V roce 1867 byla založena četnická stanice. Lékařský obvod je velmi starého data, jeho přesnější vznik lze však těžko zjistit. Původní škola stávala na místě nynější zahrádky před děkanstvím. V roce 1861 byla vystavěna u děkanství nová dvoupatrová školní budova. Žactva však přibývalo a kromě toho získal Chýnov roku 1896 měšťanskou školu, takže tato budova již nepostačovala. Proto byla v letech 1897- 98 postavena na hořejším náměstí nová školní budova, pro níž byly zbořeny tři domy. Po různých opravách slouží dodnes.

Roku 1903 povýšil František Josef I. Chýnov na město. Dne 9. srpna 1904 obdržel z kabinetní císařské kanceláře nový znak a český diplom s přivěšenou pečetí.

[6]

obsah Obsah

1.2.1 Jeskyně

I když bylo ve druhé polovině 20. století v Pacově hoře otevřeno několik velkých lomů, byl vchod do Chýnovské jeskyně objeven v malém selském lomu na jižním svahu kopce. V létě roku 1863 pracoval v lomu skalník Vojtěch Rytíř. Při práci upustil kladivo, které zapadlo do rozsedliny ve skále. Aby nástroj našel, musel se do pukliny protáhnout. Překvapen zjistil, že úzká štěrbina se mění v širokou chodbu a pokračuje do hloubky. Zda lamač ztracené kladivo našel, o tom se již zprávy nezmiňují, jisté však je, že objevil vchod do jeskyně v té době největší v Čechách. Již několik dnů po objevu byla jeskyně zaměřena a zhotovila se první mapa podzemních prostor. Od roku 1865 začal v jeskyni pracovat rolník z Dolních Hořic Josef Rothbauer. V nízkých chodbách prokopal usazeniny, do strmých úseků umístil žebříky a úpravou vchodu umožnil již v roce 1868 prvním návštěvníkům prohlídku jeskyně. Tím však práce zdaleka nekončily. Naopak, Josef Rothbauer a po něm zejména jeho vnuk Václav Rothbauer, se o velmi citlivé a romantické zpřístupnění jeskyně zasloužili zbudováním kamenných schodišť, můstků, účastí při objevech, úpravou areálu a také první elektrifikací turistické trasy v roce 1952.

Svou činnost v jeskyni zahájil v roce 1939 student Vladimír Homola. Objevil několik významných částí systému a studoval geologii, hydrologii a morfologii Chýnovského krasu. V roce 1962 provedl František Skřivánek stopovací zkoušku v podzemním toku Chýnovské jeskyně a zjistil, že jeho vody vytékají na povrch v tzv. Rutické vyvěračce. V následujících letech se jeskyňářům podařilo objevit ještě řadu dalších chodeb, z nichž nejvýznamnější jsou trvale zatopené prostory, prozkoumané členy České speleologické společnosti ZO 1 - 10 Speleoaquanaut v 80. letech 20. století.

Plocha jeskyně činí celkem 80,9 ha. Chodby jsou asi 1200 metrů dlouhé. Z toho je však veřejnosti zpřístupněno jen 220 metrů. Můžeme sestoupit až do hloubky 41 metrů, kde se dostaneme k podzemnímu toku. Některé části jeskyní jsou zatopeny vodou. V prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny v zatopených prostorách jedinečné druhy křemene a dalších minerálů.

Jeskyně se nacházejí v krystalických vápencích doprovázených amfibolity (hlinitokřemičité minerály zbarvené podle příměsí). V jeskyních se nevyskytuje krápníková výzdoba, ale jsou velmi krásné svou barevností. Barvu jim dávají bílé, žluté a hnědé mramory spolu s tmavými vrstvami amfibolitů, které tvoří kruhové útvary tzv. pyktická oka. Na modelaci jeskyní se podle průběhu amfibolitů ve vápencích podílí eroze a selektivní eroze.

Jeskyně byly objeveny roku 1863 při práci v lomu a zpřístupněny byly již v roce 1968, čímž se staly prvními zpřístupněnými jeskyněmi na území dnešní ČR. Dodnes se nám také zachovalo původní kamenné schodiště.

[6]

obsah Obsah

1.2.2 Těžba vápence

Název Pacova hora není odvozen od města Pacova, jak se jednoduše nabízí, ale vznikl zkomolením původního názvu hora Pecová - podle mnoha malých pecí na pálení vápna zřízených v jejím okolí. Vápenec se za stejným účelem těžil i v nedaleké Kladrubské hoře a dalších menších lomech v okolí.

Přestože o lomu v Pacově hoře se konkrétně zmiňuje až zpráva z roku 1747, lze z historických pramenů dovodit existenci chýnovského vápenictví již v 15. století. Kolem roku 1830 byly na chýnovském panství v provozu čtyři vápenky patřící knížeti Schwarzenberkovi.

Původně se vápenec lámal tak, že se ložiska vybírala shora, většinou na základě vyhledání virgulí. Základ dnešnímu lomu byl dán v roce 1857, kdy mohutné ložisko vápence bylo otevřeno lomovou stěnou v celé výšce kopce. Těžba vzrůstala s poptávkou po kvalitní surovině z Chýnovska. Roku 1878 byla proto v Pacově hoře postavena již třetí velká pec na pálení vápna. Dne 14. srpna 1879 vyjel z Pacovy hory první silniční parostroj v Čechách od anglické firmy Aveling & Porter, aby zajišťoval odvoz vápna do Tábora. Přestože jezdil denně a vozil 100 - 150 q vápna, muselo vypomáhat ještě deset koňských potahů. Za ideálního počasí (když cesta nebyla rozbahněná), mohl táhnout tři vozy. Průměrná rychlost byla 3 km/hod.

Velmi dobrým vedením a organizací podnik nadále vzkvétal, takže před první světovou válkou bylo na vápenkách zaměstnáno 260 dělníků a produkce vápna dosahovala až 17 000 tun ročně. V Chýnově byla postavena velká vápenka s kruhovou pecí o 24 komorách. Lomy v Pacové a Kladrubské hoře byly s touto vápenkou propojeny úzkorozchodnou dráhou. Od roku 1928 vznikla společnost s.r.o Chýnovské vápenky. Ta pak kromě vápna dodával na trh i cihly, hořečnatý vápenec Chýnomag, stavební kámen, štěrk, drtě a vysoce kvalitní omítku Chýnomit. Tradice vápenictví na Chýnovsku se udržela až do roku 1964, kdy bylo lámání vápence ukončeno a v lomu se nadále těžil pouze materiál na výrobu kamenné drtě. Poslední vápenka v Pacově hoře byla zbourána v roce 1972. Práce v lomu pokračovaly ještě do roku 1998, kdy byl proveden poslední, v pořadí 270. clonový odstřel. Opuštěný lom s okolím je nyní chráněn jako přírodní reservace.

[6]

obsah Obsah

1.3 Chýnov – současnost

Město Chýnov má v současné době pět místních částí, a to Chýnov, Záhostice, Kloužovice, Velmovice a Dobronice u Chýnova. Celkový počet trvale hlášených obyvatel je k 1.1.2006 2169. Podle čísel popisných se nachází v Chýnově 502, Záhosticích 47, Kloužovicích 67, Velmovicích 29, Dobronicích 70 domů (jedná se o rodinné domy, bytové a nebytové domy).

Občanská vybavenost v oblasti obchodní sítě je zejména přímo v Chýnově na velmi dobré úrovni a vzhledem k tomu, že vzdálenost z ostatních místních částí není velká, jejich obyvatelé chodí nebo jezdí na nákupy do Chýnova.V Kloužovicích a Dobronicích jsou navíc drobné prodejny. Najdou se zde i velkoprodejny stavebnin, hutního a nerezového materiálu a zemědělských potřeb.

Z institucí, které slouží občanům a nacházejí se na území města, je mateřská škola, základní škola, zdravotní středisko a lékárna, obvodní oddělení policie ČR, městský úřad s matrikou a stavebním úřadem, městská knihovna, pošta, domov seniorů, pension a sbor dobrovolných hasičů.

V posledních deseti letech město investovalo velké finanční náklady do výstavby bytů, s tím spojené občanské vybavenosti a infrastruktury, dále do oprav místních komunikací, chodníků, oprav stávajících objektů, veřejné zeleně, sportovních zařízení atd. Z dalších akcí byly nově postaveny čističky odpadních vod v Chýnově a v Kloužovicích, vodovod v Dobronicích, druhé travnaté fotbalové hřiště, bazén, oprava fasády a výměna oken v základní škole v Chýnově. V neposlední řadě byla provedena celková rekonstrukce chýnovského kostela. V současné době probíhá výstavba nového sportovního areálu u bazénu.

[6]

obsah Obsah

1.4 Demografie, vzdělanost, ekonomická aktivita

Z hlediska věkové skladby, vzdělání a ekonomické aktivity nevykazuje obec výrazné diference vůči českému průměru a kopíruje celostátní ukazatele. Nižší je zastoupení lidí výrazně mladých a relativně vysoké je procento lidí předdůchodového věku.

Celková bilance přírůstku obyvatel (Obr. 1) obce Chýnov je, s menšími výkyvy, mírně přírůstková. Mírně posilovat mohou zejména sídla Chýnov, Záhostice a Kloužovice, zatímco pro sídla Dobronice a Velmovice lze předpokládat spíše stagnaci. Průměrný stav obsazenosti bytového fondu činí 3,2 obyvatele na jednotku, což odpovídá průměrným stavům.

[6]


Obr. 1: vývoj obyvatel (zdroj [6])

Tabulka 1 ukazuje počet obyvatel a jejich přírůstek v roce 2007.


Tabulka 1: počet a přírůstek obyvatel (zdroj [6])

obsah Obsah

1.5 Přírodní památky

Ve správním území se nachází přírodní památka Stříbrná Huť v KÚ Dobronice u Chýnova. Jedná se o mělký zazeměný rybníček s početnou populací ďáblíku bahenního. Žijí zde vodomil, drabčíci, nosatec, lanýžovka, třpytivka. Z rostlin pak také ostřice.

Za další hodnotná území lze považovat lesy zvláštního určení - lesy potřebné pro zachování biologické různorodosti (genová základna). Tyto lesy jsou umístěny v severní části katastrálního území Dobronice u Chýnova.

Jako další plochy hodnotné lze označit trasy biokoridorů a plochy biocenter. Jedná se zejména o nivní území Chotovinského potoka s přilehlými přítokovými partiemi. Celá osa potoka si uchovala původní meandrovitý ráz s lemující olšinou, nivními loukami a bohatou květenou. Území jsou neurbanizovaná, případně protékají územím s venkovskou zástavbou, jež se na omezení přírodních vlivů výrazným způsobem negativně nepodílí.

[31]

obsah Obsah

1.6 Kulturní památky

1.6.1 Bílkův dům

Bílkův dům postavený roku 1898 byl první architektonickou realizací slavného chýnovského rodáka Františka Bílka (1872 - 1941), který zaujímá v českém umění epochy symbolismu a secese výrazné postavení jako sochař, architekt, kreslíř, grafik, ilustrátor, keramik, autor užitého umění, náboženský myslitel a mystik s literárními schopnostmi. Umělec dům situoval do rámce stávající přírodního rázu na pozemku své rodiny, v bezprostřední blízkosti rodného domu. V jeho řešení usiloval o skloubení svého výtvarného názoru s chýnovskou stavební tradicí i požadavkem na prostorný, světlý, moderní ateliér.

Myšlení, cítění i práce Františka Bílka byly prostoupeny především hlubokou vírou v Krista. Sochařský ateliér učinil proto ideově i architektonicky základní a největší prostorou domu. Chýnovský dům, který Bílek něžně nazýval "chaloupka", je historicky spjat především s jeho ranným dílem, v němž se tříbily a ustalovaly celoživotní umělecké postoje přátelskými styky s duchovně spřízněnými osobnostmi Juliem Zeyerem, Zdenou Braunerovou, Otakarem Březinou a dalšími. Otevřeno je v současnosti od června do září.

Mezi práce Františka Bílka patří díla "Golgota", "Orba", "Slepci", "Krucifix" v Chrámu sv. Víta v Praze, Husův pomník v Táboře, Blahoslavův pomník v Přerově a nový chýnovský hřbitov.

[6]

obsah Obsah

1.6.2 Kostel Nejsvětější Trojice

Podle nejstarších zmínek v Kosmově Kronice České z roku 981, byl hrad Chýnov pomezním hradiskem kmene Slavníkovců z Libice. Na návrší, kde dnes stojí kostel a fara, bývalo staroslovanské obětiště boha Triglava a pohřebiště - při přestavbě budov se zde našly popelnicové hroby, bronzové kroužky a jehlice. První kostel, který byl postaven před rokem 995, byl románský a světil ho pravděpodobně sám sv. Vojtěch Slavníkovec, druhý biskup pražský. Z tohoto kostela se nic nezachovalo. Koncem 10. století se dostal hrad do vlastnictví tehdy vládnoucího rodu Přemyslovců, pak českých knížat a později králů.

Roku 1250 jej král Václav I. prodal biskupovi pražskému za jiné statky biskupské. V majetku pražských biskupů, později arcibiskupů byl až do husitských válek. Právě za prvního pražského arcibiskupa, který do Chýnova velmi rád jezdil, došlo ke stržení románského kostelíku a stavbě většího kostela gotického. Ten nejen světil, ale i ze svých peněz stavěl právě Arnošt z Pardubic. Zároveň přestavoval i hrad a založil v okolí mnoho rybníků. Dispozice gotického kostela byla pravděpodobně stejná, jako dispozice kostela dnešního. Roku 1413 přechází majetek z rukou arcibiskupů na šlechtu.

Po Ronovských jej měli Češtičtí, od roku 1457 jej drželi Malovcové. Jan Malovec pozval do Chýnova slavného rybníkáře Jana Krčína z Jelčan, aby mu postavil vodovod a také roku 1581 nechal vybudovat pivovar (pivo se zde vařilo až do roku 1952 a díky vodě z chýnovských jeskyní bylo pověstné svou kvalitou). Malovcové přišli o majetek v rámci trestů za bělohorské povstání. Královská komora pak prodala Chýnov za 80 000 kop grošů Janu Oldřichu z Eggenbergu.

Kostel byl do dnešní podoby přestavěn - barokizován - a rozšířen v letech 1670 – 1679 italským stavitelem Pietrem Spinettim. Inventář je však mladší, neboť kostel vyhořel a byl několikrát vykraden. Věž, dominanta Chýnova i okolí, byla ke kostelu přistavěna až roku 1727 Adamem knížetem ze Schwarzenbergu. Kostel prošel v letech 1999 až 2004 rozsáhlou generální opravou, od střech až po vnitřní omítky. Kostel je spravován Římskokatolickou farností v Chýnově.

[6]

obsah Obsah

1.6.3 Zajímavosti

V obci Chýnov si kromě uvedených památek zaslouží pozornosti i zástavba domů na náměstí a ulice na Mladou Vožici, dále prostor kolem kostela a zámku. V obci Dobronice u Chýnova je cennou, však nezapsanou památkou a významným krajinotvorným prvkem, pětiobloukový železniční kamenný most na trati Horní Cerekev - Tábor na kilometru šedesátém třetím, který přemosťuje údolní nivu s Chotovinským potokem.

V obci Kloužovice si velké pozornosti zaslouží dosud památkově nezapsaný železniční šestiobloukový kamenný most na trati Horní Cerkev - Tábor na km padesátém devátém, který přemosťuje údolí s Velmovickým potokem.

Pozornost je třeba věnovat i nezapsaným stavbám a prvkům sakrálního charakteru: kapličky, kříže, boží muka a stavbám technického charakteru.

Seznam chráněných objektů státem jako kulturní památky:

  • čp. 1 - zámek, domov seniorů

  • čp. 133, 30, 33, 34, 35, 97

  • Kostel Nejsvětější Trojice

  • kašna, Gabrielovo náměstí

  • kašna, na předměstí

  • náhrobky od Fr. Bílka a K. Gabriela, hřbitov

  • pomník padlých, Gabrielovo náměstí

  • železniční most devítiobloukový

[6]

obsah Obsah

2 Použité programy a aplikace

2.1 Atlas DMT

DMT (digitální model terénu), základ programového systému Atlas, umožňuje zpracovávat výškopisná data  - textové soubory z geodetických zápisníků (totálek), fotogrammetrie nebo Kokeše. Další rozšířený vstupní formát je *.dxf (prostorové body, čáry, křivky nebo plošky - např. digitalizované vrstevnice). 

DMT je prostorová plocha, která více nebo méně zdařile (podle kvality zadání) kopíruje skutečný (zaměřený) nebo projektovaný terén. Vzniká na základě zadaných 3D bodů, čar a ploch, kterými prochází. Mimo ně se dopočítává podle matematických vzorců tak, aby se blížila skutečnosti – výpočet mezi zadanými body není založen na lineární interpolaci, ale modeluje hladký „oblý“ terén. Tam kde je to na závadu, lze doplnit terénní hrany.

DMT Atlas zpracovává najednou až 40 000 000 bodů.

Pro tvorbu DMT velké části katastrálního území Chýnov byl vybrán výše jmenovaný program hlavně z důvodu jeho snadné a legální dostupnosti. Společnost ATLAS totiž poskytuje na žádost studenta, potvrzenou školou, jakékoli části a aplikace programu na předem domluvenou dobu.

Více o praktickém použití se nachází v kapitole 3.3.

[11]

obsah Obsah

2.2 SketchUp

Google SketchUp je CAD (Computer aided design) software pro tvorbu 3D modelů. Beta verze programu je zdarma. Tento program umožňuje nejen vytvářet 3D objekty a texturovat jejich povrch, ale nabízí také geografické umístění kdekoli na Zemi prostřednictvím Google Earth (kapitola 2.3) a propojení se softwarem GIS (Geografický informační systém).

Ovládání umožňuje intuitivní práci. Velká výhoda tohoto programu spočívá v možnosti vyhledat a stáhnout již hotové objekty pro vlastní práci (zahradní zařízení, celé domy, stromy podle druhů, dopravní značky apod.). Vyhledávání je zprostředkováno pomocí vyhledávače Google z databáze 3D objektů [23].

Program existuje pro operační systémy Windows XP/ME/Vista, distribuce Linuxu, Mac OS X Tiger a vyšší.

Jednotlivé funkce zde není třeba popisovat, jelikož existují nejen od společnosti Google velmi podrobné manuály (i ve formě internetového videa). Lze také využít nápovědu přímo v programu.

Plná verze programu SketchUp Pro (volně dostupná po instalaci na 6 dní) umí model převést do *.wrl souboru, který určitě najde uplatnění. Ale již Beta verze umožňuje výsledný model exportovat do souboru *.kmz pro GoogleEarth, zařadit model do online databáze 3D objektů (3D warehouse) či se nad modelem prolétnout ve výsledném video záznamu. Beta verze programu byla velmi využita při vzniku 3D kostela, části 3D náměstí a 3D ukázkového rodinného domu v kapitole 3.1.

[12]

obsah Obsah

2.3 Google Earth

Google Earth je virtuální glóbus dříve známý jako Earth Viewer. Tento software byl vytvořen firmou Keyhole, Inc. a v roce 2004 zakoupen portálem Google. Jedná se o program, který umožňuje prohlížet Zemi jako ze satelitu. Zvládá naklonění a přiblížení, někdy i ve velkém rozlišení (zejména online, kdy si program nahrává další detaily).

Google Earth nabízí 3D modely větších měst. Tento produkt má několik softwarových variant. Google nabízí ke stažení volnou verzi i další placené verze s funkcemi navíc. Jako např. zobrazení cesty podle údajů z GPS (Global Positioning System). Kromě ryze geografického zobrazení může zobrazovat názvy států, regionů, obcí či důležitých silnic. Jako volitelnou možnost též nabízí definovat si vrstvy (často dodávané třetími stranami), jež tvoří body na zemském povrchu, které mají společné určité téma: např. různé galerie, historické mapy země z různých období, internetové projekty (např. Panoramio), kde každý uživatel může svojí zveřejněné fotce přiřadit GPS souřadnice, a mnohé další.

Google Earth dokáže načíst především data ve formátu *.kml, *.kmz, také rastrová data a GPS data (*.gpx, *.loc). KML (Keyhold Markup Language) je na XML založený otevřený formát pro prezentaci prostorových dat (2D, 3D). Existuje i komprimovaná verze KMZ obsahující připojené soubory. KML formát byl vytvořen pro využití s aplikací Google Earth, ale postupně je implementován do dalších GIS produktů a také Google maps. KML využívá souřadnicový systém WGS84 (World Geodetic System 1984).

Načtení KML v Google Maps je řešeno zadáním umístění souboru (nesmí být uložen lokálně) do vyhledávací řádky na Google Maps a také jej lze načíst se stejným omezením i pomocí Google Maps API (application programming interface).

Mezi významné modely, které se automaticky zobrazují v Google Earth byl zařazen i chýnovský kostel. Nejen o jeho vzniku se lze dočíst v kapitole 3.1.

[8][18][19]

obsah Obsah

2.4 Google Mapy

Mapy Google patří mezi jednu z dalších velmi využívaných aplikací společnosti Google. V české verzi na internetových stránkách [13] má uživatel možnost nejen vyhledávat na mapě jako v podobných konkurenčních aplikacích, ale obyčejný uživatel si zde snadno může za pomocí jednoduchých nástrojů založit „svou“ mapu, do které si zakreslí např. zajímavou trasu. Do „své“ mapy si vloží fotografie s popisem, zajímavá místa („špendlíčky“) či sídlo firmy. Výslednou interaktivní mapu si pomocí snadno vygenerovaného HTML kódu nahraje do „svých“ internetových stránek či si mapu exportuje do *.kmz souboru pro Google Earth. Především pro velkou názornost nachází Google Maps široké uplatnění.

[13]

Za zmínku zde bez pochyby stojí konkurenční aplikace od společnosti Microsoft na maps.live.com, která také nabízí 3D pohledy na mapy a která možná na někoho zapůsobí lepším ovládáním, snadným rotováním mapy a dalšími funkcemi. Pro někoho ovšem nevýhodu představuje nutnost instalace pluginu pro Firefox či MSIE 6/7 (v prohlížeči Opera tudíž Microsoft Maps nefungují), zatímco Google Maps fungují jen za pomoci JavaScriptu kdekoli.

Názornou prezentaci Google mapy Chýnova najdete v kapitole 3.2.2.

[14]

obsah Obsah

2.5 AMapy API

Jedná se o projekt webového portálu atlas.cz, poskytující v rámci API (aplikační rozhraní mapového serveru) topografickou mapu a ortofoto. Služba je postavena na objektovém JavaScriptu a kromě jiného podporuje více souřadných systémů (WGS-84, S-JTSK, S-42), kreslení vektorových tras, informační bubliny a bubliny s integrovanou fotogalerií.

AMapy API je služba, která je určena nejen pro rychlé vložení mapy do stránek, ale i pro vývoj sofistikovaných mapových aplikací.

Tomu odpovídá i AMapy API, které nabízí tyto funkce:

  • kreslení vektorových tras

  • podpora více kartografických souřadných systémů

  • vyladěný výkon pro velké množství značek

  • nastavitelná velikost informační bubliny

  • maximální možnosti ovládání - dvojklik levým i pravým tlačítkem, kolečko

  • sofistikovaný zoom - dvojklik umístí novou pozici do středu mapy, kolečko myši pozici zachová

  • metody pro počítání průsečíků obdélníků a úseček

  • podpora pro AJAX (Asynchronous JavaScript and XML), DOM (Document Object Model) scripting, syntetické události

  • předpřipravené třídy pro vlastní ovládací prvky a značky

  • podpora IE (Internet Explorer), FF (Firefox), Opera

  • JSON (JavaScript Object Station) objektový model pro popis mapových vrstev

  • jedna informační bublina pro krátké textové zprávy

  • druhá informační bublina s integrovanou galerií a s možností zobrazení HTML stránky

Amapy API dokumentace je provedena v českém jazyce a lze ji nalézt na stránkách portálu. Pro využití API je potřeba registrace webové domény odkud bude mapa volána. Při využití webové stránky na lokálním počítači je nutná registrace na jakoukoli doménu.

Výše jmenovaná aplikace byla využita pro vytvoření „procházky“ Chýnovem. Podrobněji v kapitole 3.2.3.

[7]

obsah Obsah

2.6 Easypano Tourweaver

Tvorba virtuálních prohlídek probíhá v editoru Tourweaver. Základem editoru je sada knihoven objektů, s pomocí kterých lze ve vizuálním prostředí navrhnout a sestavit grafické rozhraní pro danou virtuální prohlídku. Tematické celky jednotlivých šablon pro konkrétní účely prohlídek se samozřejmě mohou uložit pro pozdější použití - ideálním příkladem je ukázka vizualizace interiérů budov, u kterých lze mimo jiné přepínat mezi jednotlivými patry či přepnout na vizualizaci okolí stavby v jejím aktuálním či archivním stavu. Skiny přehrávače prohlídek jsou většinou dostupné zdarma a lze je libovolně upravit např. v závislosti na provádění akcí v prostoru virtuální prohlídky či textových popisek jednotlivých míst a scén.

Mezi speciální navigační funkce virtuálních prohlídek patří i schematická navigační mapa, prostřednictvím které lze posouvat či přepínat mezi částmi prohlídky v okně či na celé obrazovce. Akce mohou propojovat internetové či lokální odkazy sekcí celé prohlídky realizované zpravidla pomocí klasických hotspotů. V rámci celé prohlídky lze samozřejmě využívat nejen jedno panorama, ale i více panoramat propojeným právě v rámci Tourweaveru, respektive v rámci jeho Java prohlížeče. Export komplexního panoramatu a jeho sdílení na internetu či v podobě distribuce na CD/DVD médiu se provádí jako Java applet či Flash, které integrují segmenty celé virtuální prohlídky a příslušný přehrávač.

Ve volně dostupná Trial verze programu Tourweaver byla vyhotovena ukázková virtuální prohlídka města Chýnova a po její prezentaci se městská rada rozhodla, že bude program zakoupen a financován městskou pokladnou. O vzniku všech virtuálních procházek lze získat informace v kapitole 3.4.

[11]

obsah Obsah

2.7 JAlbum

JAlbum je komplexní a velmi efektivní freeware nástroj na tvorbu nejrůznějších typů fotogalerií. Obsahuje mnoho designově výborně zvládnutých šablon, díky nimž lze vytvořit fotogalerii bez znalosti jakéhokoliv programovacího jazyka. Program podporuje mnoho platforem, standardně Windows, Unix, Linux, ale také Mac OS, Solarix, AIX a další. Stažení programu je v podobě jediného souboru s velikostí 8 - 11MB, v závislosti na příslušné platformě.

Výše jmenovaný program byl použit pro tvorbu „3D“ fotoalba zajímavých míst města Chýnova. Podrobněji v kapitole 3.6.

[9]

obsah Obsah

2.8 Program Matlab

MATLAB je špičkové integrované prostředí pro vědeckotechnické výpočty, modelování, návrhy algoritmů, simulace, analýzu a prezentaci dat, paralelní výpočty, měření a zpracování signálů, návrhy řídicích a komunikačních systémů. MATLAB je nástroj jak pro pohodlnou interaktivní práci, tak pro vývoj širokého spektra aplikací.

MATLAB poskytuje svým uživatelům nejen mocné grafické a výpočetní nástroje, ale i rozsáhlé specializované knihovny funkcí spolu s výkonným programovacím jazykem čtvrté generace. Knihovny jsou svým rozsahem využitelné prakticky ve všech oblastech lidské činnosti.

Díky své architektuře je MATLAB určen zejména těm, kteří potřebují řešit početně náročné úlohy a přitom nechtějí nebo nemají čas zkoumat matematickou podstatu problémů. MATLAB byl implementován na všech významných platformách (Windows, Linux, Solaris, Mac).

Nejpodstatnější součástí numerického jádra MATLABu jsou algoritmy pro operace s maticemi reálných a komplexních čísel. MATLAB umožňuje provádět všechny běžné operace jako násobení, inverze, determinant atd. a v nejjednodušší podobě je možno jej použít jako maticový kalkulátor, protože všechny tyto operace se zapisují téměř tak, jako bychom je psali na papíře. Kromě datových typů jednodušších než tradiční matice podporuje MATLAB také typy složitější, jako jsou např. vícerozměrná pole reálných nebo komplexních čísel. Dalším datovým typem jsou tzv. pole buněk, tedy struktury podobné maticím, ve kterých ovšem každý prvek může být jiného typu. Podobně lze tvořit datové struktury, kde jsou prvky rozlišeny nikoli souřadnicemi, ale jménem. Připomínají tedy struktury známé z běžných programovacích jazyků. Skládáním těchto datových typů je pak možné vytvořit libovolně složité datové struktury. MATLAB ukládá všechna čísla v tzv. dvojité přesnosti, ovšem na přání uživatele je možné zvolit úspornější formu. Vektor reálných čísel může v MATLABu představovat i polynom a operace s polynomy jsou v programu rovněž obsaženy. Vektory mohou také reprezentovat časové řady nebo signály a MATLAB obsahuje funkce pro jejich analýzu. MATLAB také podporuje speciální formát uložení tzv. řídkých matic. Další významnou vlastností jazyka MATLABu je možnost práce s objekty. Ty uživateli umožňují rozšířit výpočetní prostředí o nové datové typy, na kterých je možno definovat libovolné funkce a operátory.

Grafika v MATLABu umožňuje snadné zobrazení a prezentaci výsledků získaných výpočtem v podobě různých druhů grafů: dvourozměrné pro funkce jedné proměnné, třírozměrné pro funkce dvou proměnných, histogramy, výsečové grafy a další. Všem grafickým objektům lze téměř libovolně měnit vzhled a to jak při jejich vytváření, tak po jejich nakreslení. Proto nepředstavuje překážku stínování třírozměrných grafů s určením zdroje dopadajícího světla, animování grafů, zobrazování kontur a transparentních objektů či pseudobarevné zobrazení. Pro většinu těchto efektů stačí jeden nebo několik málo příkazů.

Praktické použití tohoto programu je popsáno v kapitole 3.8.1.

[10]

obsah Obsah

2.9 Projekt R

Projekt R je ucelený souhrn softwarového příslušenství pro manipulaci, výpočty a grafické zobrazování dat. R je promyšlený logicky navržený systém vhodný především pro statistické a jiné analýzy dat a flexibilní tvorbu grafů. R je program jako samotný, ale také programovací jazyk.

Projekt R je zařazen pod obecnou GNU licencí (GPL - GNU General Public Licence) a je tedy volně šiřitelný a jeho zdrojové kódy jsou volně dostupné. Díky tomu se tento produkt neustále vyvíjí a vzniká mnoho nových rozšiřujících komponent od různých tvůrců.

Projekt R má široké spektrum nástrojů pro statistickou analýzu a grafické zobrazování dat. Jeho výhodou oproti jiným statistickým programům je především efektivní práce a ukládání dat. V R lze tyto výsledky snadno ukládat jako adekvátní objekty, se kterými lze dále manipulovat, zobrazovat, porovnávat, provádět na nich další výpočty. Nevnímejme však R pouze jako program pro statistické výpočty. R je také programovací prostředí, ve kterém lze psát vlastní programy obsahující podmínky, cykly, kombinace statistických analýz atd.

Praktické použití tohoto programu najdete v kapitole 3.8.2.

[2]

obsah Obsah

2.10 ArcSoftPanorama Maker

ArcSoft Panorama Maker 3.5 transformuje jakýkoli souběh řady fotografií do jedné. Výsledkem je panoramatický obrázek v relativně krátkém čase. Nejprve program rychle analyzuje každou sekvenční fotografii a hledá odpovídající si body (vlícovací body). Následně vytváří digitální fotografii, která může být exportována do *.mov souboru pro přehrávač Quick Time Movies nebo kterou lze uložit do *.bmp, *.tif, *.jpg obrázku. Program obsahuje i možnost pro tvorbu obrázků do 360° (vlícovací body se tudíž hledají i na počáteční a konečné fotografii).

ArcSoft Panorama Maker je podporován systémem Windows XP 32-bit, Windows Vista 32-bit, Windows 9x, Windows NT 4.0, Windows 2000.

Tento program byl dodán při koupi fotoaparátu a především jeho snadná dostupnost a ovladatelnost (názorná editace vlícovacích bodů) rozhodly při výběru z mnoha dalších programů pro tvorbu panoramatických snímků.

Převzorkované (pro možnost vložení do internetových stránek) výsledné panoramatické obrázky byly dále použity v kapitolách 3.4 a 3.5.

obsah Obsah

3 Vlastní tvorba

3.1 Google Earth

První impuls pro nápad vytvoření webové prezentace vybrané lokality představovalo okouzlení aplikací Google Earth. Zobrazení 3D reálných budov přímo na daném místě zeměkoule snad musí upoutat každého uživatele. Je na místě podotknout, že Česká republika v současnosti velkým množstvím takových objektů neoplývá. Proto bylo cílem této kapitoly zjistit, jak se takové 3D budovy do Google Earth dostanou. Základ poměrně rychlého zrození 3D objektu tvoří program SketchUp, který provázaně pracuje s aplikací Google Earth i s webovou galerií (databází) 3D objektů Google Earth [23].

3.1.1 Kostel ve 3D

Nejvýznamnější dominantu města Chýnova představuje Kostel Nejsvětější Trojice. Pro přesné uvedení do problematiky je přiložen výpis z nahlížení do katastru nemovitostí:

Obr. 2: výpis z nahlížení do katastru (zdroj [21])

Část územního plánu města Chýnova v *.dxf [6] souboru poskytnutý od ateliéru M.A.A.T. byl naimportován do programu SketchUp, kde byla data dále ořezána na zájmové území. Získal se tak přesný půdorys kostela, který nesplňuje samozřejmě zcela přesně pravoúhlost, což se později při plochování ukázalo jako problém. Program SketchUp totiž výborně a rychle pracuje se zcela pravidelnými a přesně pravoúhlými objekty. Pokud stěna tvoří pravoúhlý obdélník či čtverec, program ji automaticky vyplochuje. Čemuž neodpovídal tento případ, kde byly stěny lichoběžníkové. Plochy stěn se tudíž musely vytvořit ručně, aby se na ně mohly později přiřadit textury.

Přesný popis použití jednotlivých nástrojů v programu SketchUp zde není účelem vysvětlovat, jelikož program disponuje velmi vhodnou nápovědou.

Pro zrychlení konstrukce bylo využito možnosti tvorby komponent, přesněji komponenty pilíře, který se v zadní části kostela vyskytuje častěji. Komponentu stačilo jen kopírovat a natáčet podle potřeby.

Asi největší problém představoval vrchol věže. Jelikož věž v půdorysu netvoří přesný pravoúhlý obdélník, nešlo použít funkce pravidelného rotování. Na řadu proto přišlo jiné řešení. Využití několika komponent dostupných v programu, jejich následná úprava a deformace a ruční dokreslení.

Téměř na celý objekt byly přiřazeny textury z fotografií, které byly vždy převzorkovány a vyříznuty na potřebnou oblast. Fotografování neprobíhalo samozřejmě zcela kolmo, protože to rozměry objektu a okolní podmínky nedovolují. Přesná transformace textury do roviny se provedla až při přiřazování textury na plochu pomocí funkce „špendlíčků“. Tento způsob představuje jednodušší a rychlejší řešení než vyrovnávat danou část fotografie do roviny v jiném programu.

Po konečných úpravách celého modelu se nabízelo vyčerpat všechny varianty exportů a ukládání. Pokud celý model nepřesahuje velikost 10 MB, lze ho pomocí velmi užitečných funkcí přímo v programu začlenit do webové galerie 3D objektů Google Earth, jejíž správci vybírají ty nejlepší a oceňují je známkou „Nejlepší modely služby Galerie 3D objektů aplikace Google Earth“ [23]. Výřez z internetové stránky databáze s modelem chýnovského kostela se nachází na Obr. 3.


Obr. 3: model v databázi (zdroj [23])

Další zajímavou možností výstupu verze SketchUp Pro se nabízí export modelu do *.wrl formátu. Verze SketchUp PRO je volně dostupná ale jen na 6 dní. Jelikož lze model zhotovit v obyčejné verzi a pouhý export do *.wrl formátu provést ve verzi SketchUp PRO, doba 6 dní postačuje. Formát *.wrl si uživatel může otevřít v jakémkoli tomu určeném programu (např. program Cortona VRLM client), kde je možno s modelem pohybovat i otáčet. Ukázku použití aplikace Cortona VRML client, která otevírá soubor *.wrl přímo ve webovém prohlížeči, lze zhlédnout na Obr. 4.

Obr. 4: model v aplikaci Cortona

Velmi dobře využitelný výstup také představuje video záznam přímo z programu SketchUp, ve kterém se předem navolí jednotlivé scény (úhly pohledu, přiblížení, oddálení, možnosti zobrazení hran, slunce, stínů a dalších). Všechny scény se ukládají do samostatných záložek. Scény program propojí a uloží do video souboru. Přičemž volba typu komprese a velikosti výstupu při ukládání je samozřejmostí. Zkomprimované video si uživatel může prohlédnout přímo na webových stránkách.

obsah Obsah

3.1.2 Náměstí ve 3D

Původní plán zhotovit 3D model celého náměstí se záhy ukázal jako nereálný z důvodu výsledné velikosti konečného souboru z programu SketchUp. Jelikož vklad modelu do 3D galerie objektů omezuje limit 10 MB, muselo se náměstí poměrně zredukovat jen na vybrané domy a okolí.

Pro co největší věrnost s realitou se při kresbě také vycházelo z mapy (*.dxf) územního plánu od již výše jmenovaného ateliéru.

V první řadě se začaly konstruovat jednotlivé budovy, na jejichž stěny se „přilepovaly“ textury upravené, oříznuté a převzorkované z fotografií. Následovalo kreslení podjezdu pod mostem a vkládání dalších objektů a komponent jako např. stromů, rostlin, lamp, laviček, odpadkových košů, aut či osob. Většina z nich byla vybrána a exportována z internetové 3D databáze [23], což program SketchUp bez problému umožňuje. Právě díky těmto vloženým komponentám a hlavně kvůli mnoha texturám vzniklých z fotografií (i když převzorkovaných) nabývá celkový model na velikosti dat. Obr. 5 zachycuje vybrané území.


Obr. 5: model v programu SketchUp

Model byl podobně jako v kapitole 3.1.1 exportován do *.wrl souboru pro manipulaci s ním přímo ve webovém prohlížeči (za pomocí kteréhokoli VRLM clienta). Na výsledných internetových stránkách lze zhlédnout i video s průletem nad náměstím.

Výřez z internetové stránky databáze s modelem části náměstí se nachází na Obr. 6.


Obr. 6: model v databázi (zdroj [23])

obsah Obsah

3.1.3 Dům č.p. 499 ve 3D

Na tvorbě ukázkového domu (Obr. 7) byly získávány všechny nové zkušenosti s prácí v programech SketchUp a Google Earth. A to od základní konstrukce a použití kreslících nástrojů přes správné umístění do aplikace Google Earth a import do 3D webové galerie objektů až po export modelu do *.wrl souboru a vložení do internetových stránek. Uživatelovi se zde opět nabízí odkazy na příslušný model v databázi [23] a na *.wrl soubor. Postup probíhal stejným způsobem jako v kapitole 3.1.1.

Obr. 7: model v programu SketchUp

obsah Obsah

3.2 Interaktivní mapy

3.2.1 Klikací mapa

Jelikož se kolem Chýnova nachází poměrně dost vesnic, které spravují vlastní internetové stránky, zrodila se myšlenka přehledného a názorného seznamu. Ideální a zcela nenáročná se ukázala tvorba klikací mapy.

Z webového mapového portálu [7] byla vybrána a následně uložena (formou obrázku) hledaná oblast kolem města Chýnova. Získaný obrázek stačilo v jakémkoli grafickém editoru převzorkovat a ořezat na požadovanou velikost. Nad příslušné názvy obcí se zakreslil zvýrazňující prvek (obdélník). Zbytek už přestavoval úpravu HTML kódu, kde se využila párová funkce <map></map> a její atributy.

Pro uživatele se naskýtá velmi názorný obrázek „klikací mapa“, kde stačí kliknout na zvýrazněný název dané vsi či obce a otevře se nové okno s její  webovou prezentací.


Obr. 8: klikací mapa

obsah Obsah

3.2.2 Mapa Google

Jelikož součástí výsledku diplomové práce mají být i interaktivní mapy, nelze opomenout Mapy Google [13].

Ovládání při tvorbě vlastní mapy je i pro běžného uživatele zcela intuitivní a snadné. Pro jistotu se zde nabízí i vhodná názorná nápověda.

Do nové mapy byly vloženy pod značku "špendlíku" fotografie významných zajímavých objektů Chýnova a okolí a pod značku "fotoaparátu" byly umístěny obrázky krajiny.

Aplikace mimo jiné poskytuje i vygenerovaný HTML kód nové mapy, který byl zařazen do webových stránek Chýnova.


Obr. 9: mapa Google

obsah Obsah

3.2.3 Mapa AMapy API

Cílem použití této aplikace bylo zakreslit do AMapy zajímavou trasu s příslušnými fotografiemi přímo z dané procházky a vložit vzniklou mapu do vlastních webových stránek.

Byla proto absolvována pochůzka v terénu spojená se sběrem dat, který probíhal pomocí turistického GPS přijímače Garmin eTrex. Digitálním fotoaparátem FUJIFILM (model FinePix S9600) byly zachyceny objekty zájmu na trase.

Po stažení dat z nich byla pomocí programu GPS track & photo [20], který zde není potřeba popisovat, vygenerována HTML stránka. Přičemž principem programu je propojení jednotlivých míst trasy s danou fotografií na základě stejného času v EXIF metadatech fotografií a času z GPS.

Na základě studia dokumentace API amapy.cz proběhla úprava HTML stránky, jež se rozšířila o další prvky, jako jsou záložky, textové popisy s fotografiemi, odkazy na další HTML stránky apod.

Pro představu alespoň náhled na mapu s trasou a s danými objekty zájmu (Obr. 10).


Obr. 10: mapa AMapy

[7]

obsah Obsah

3.3 Průlet okolím

Jako zajímavý a odlišný náhled na Chýnov se zcela nabízí digitální model terénu (DMT). Pro jeho tvorbu byl společností Atlas poskytnut program Atlas DMT ver. 4 s nadstavbou Pohledy. Vstupní data, tedy vrstevnice katastrálního území Chýnov ve formátu *.dxf, byla získána od ateliéru M.A.A.T v zastoupení Ing. arch. Martina Jirovského Ph.D., který na tomto území vyhotovoval v roce 2006 územní plán [6].

Po spuštění programu Atlas DMT se zvolí možnost „vytvořit nový dokument“, kde se dají nastavit vstupní velikosti stránky (v tomto případě A2 na šířku). Ikona „Generace DMT“ otevře nové okno, ve kterém se zadají vstupní data a název vytvářeného DMT. Po spuštění políčka „Start“ se nabídne nový panel „Výběr typu spojnice a entit v hladinách“, kde se navolí odpovídající typ spojnice (lomové, povinné, přímé, ostrovní) k dané vrstvě vstupního souboru *.dxf (viz. Obr. 11).

Obr. 11: tvorba DMT

Po stisknutí „Start“ se DMT vygeneruje a nastává další fáze a to editace modelu, která je z hlediska obsluhy programu poměrně jednoduchou záležitostí. Obtížné bývá zvolit správné úpravy. Atlas nabízí možnosti doplnění, zrušení, nebo přemístění bodu, vložení nebo smazání povinných hran, úpravu obalu a hromadné operace ve zvolené oblasti. Je třeba si při práci uvědomit, že úpravy se provádějí „naživo“ a rovnou se ukládají do DMT. Zejména při úpravách celé oblasti by měl nezkušený uživatel dobře zvážit každý krok. Do zavření Atlasu je možné vracet změny tlačítkem . Všechny možnosti použití funkcí editace modelu není potřeba podrobně popisovat. Stačí jen náhled na jejich volbu v programu na Obr. 12.

Obr. 12: funkce pro editaci

Pro snažší orientaci v situaci lze využít možnost vložit do půdorysu rastry (v tomto případě typu *.tif). Rastry katastrálního území Chýnov byly pro tuto diplomovou práci dodány Zeměměřickým úřadem v Praze.

Pro větší přehlednost v konečném DMT byly do půdorysu vloženy další objekty a to body s názvy jednotlivých míst v terénu pomocí funkce „Vložit objekt pro Pohledy “ (Obr. 13).



Obr. 13: práce s objekty

Daný objekt se uloží do předem zvolené hladiny (lze zakládat i nové) a do požadovaného místa. Aby se vzniklé objekty zobrazovaly i v nadstavbě Pohledy, je třeba provést „Export objektů“ pomocí tlačítka .

Jelikož má být výstupem průlet nad digitálním modelem, musí se nadefinovat cesta (přesněji polygon), po které virtuální letadlo poletí. Pomocí funkce „Vložit objekt - Polygon“ byl zkonstruován polygon, jehož vrcholy byly přichyceny na vybrané body vrstevnic, čímž vznikl i výškově nadefinovaný polygon. Ten se exportoval do textového souboru *.plg.

Nadstavba Pohledy se otevře pomocí ikonky „3D - Pohledy na model terénu“ . Ještě před samotnou aplikací se nabízí volba spuštění (Obr. 14).



Obr. 14: vstupní okno

A konečně se v nadstavbě Pohledy zobrazí 3D model vybrané lokality. I zde se naskýtá plno možností nastavení výsledné vizualizace.

[4]

obsah Obsah

3.3.1 DMT s ortofotem

V nadstavbě Pohledy se na připravený vyhlazený digitální model s vloženými objekty (popisy významných míst viz. Obr. 15), mlhou, pozadím a podstavcem připojila textura v podobě rastrového obrázku *.jpg. Ten vznikl ořezáním snímků ortofota (z Českého zeměměřického úřadu v Praze [22]) na požadované území. Textura se ustavila pomocí automatického vyhledávání extrémů.

Obr. 15: možnosti bodových objektů

Konečný DMT lze z programu vyexportovat do souboru *.wrl, se kterým si uživatel otáčet a manipulovat přímo na internetových stránkách. Malou podmínku zobrazení *.wrl souboru představuje samozřejmě instalace jakéhokoli programu na prohlížení *.wrl souborů (např. program Cortona VRLM client). Pro úspěšný export musí být na model vkládaná textura ve formě *.jpg obrázku. Při exportu se totiž automaticky tvoří kromě souboru *.wrl ještě další nové menší obrázky *.jpg, ze kterých se výsledná textura skládá.

Druhý důležitý výstup z programu představuje průlet nad zhotoveným a připraveným modelem. Program opět nabízí mnoho způsobů nastavení této animace. Především polohu a natočení kamery či cíle a počet snímků v jedné sekvenci, což určuje výslednou rychlost a délku videa. Trasa průletu se zadává pomocí textového souboru polygonu *.plg (viz. výše v kapitole 3.3) či manuálním nastavením každého snímku. Pro tento případ byl použit předem připravený textový soubor cesta7.plg. Tomuto konkrétnímu případu vyhovuje pro přijatelnou rychlost a délku záznamu celkem 800 snímků v sekvenci, čemuž odpovídá přibližně 32 sekund video záznamu. Nastavení příslušných hodnot lze vidět na Obr. 16.

Obr. 16: nastavení průletu

Nadstavba Pohledy podporuje i převod zapsaného záznamu *.ard do *.avi souboru (Obr. 17) s možností volby různého typu komprese dat, velikosti okna videa a nadefinování počtu snímků za sekundu.

Obr. 17: záznam animace

Aby se opravdu každý uživatel na internetových stránkách mohl „prolétnout nad terénem“, je zde poskytnuta volba mezi dvěma kvalitami a tudíž i velikostmi video záznamu.

[4][5]

obsah Obsah

3.3.2 DMT s Rastrovou základní mapou (RZM10)

Pro další upoutání pozornosti uživatele byl ještě vytvořen model terénu s texturou Rastrové základní mapy (RZM10), kterou dodal pro účely této práce Český zeměměřický úřad v Praze [22]. Posupovalo se obdobným způsobem jako v kapitole 3.3.1. Opět se na model usadila textura ve formě *.jpg rastru oříznutého na požadované území. Pro větší atraktivitu byly na vyhlazený model přiřazeny připravené objekty (popisy), pozadí (obrázek oblak), mlha i podstavec.

Export do souboru *.wrl i do video záznamu *.avi probíhal shodně jako v kapitole 3.3.1.

[4][5][22]

obsah Obsah

3.4 Virtuální Chýnov

3.4.1 Základní informace

Pro uvedení čtenáře do dané problematiky, bude nejprve vhodné zopakovat si základní informace:

  • panoramatická fotografie - širokoúhlý obraz (až do plných 360°) vznikající zpravidla skládáním několika snímků vedle sebe

  • válcové (cylindrické) panorama - širokoúhlý panoramatický obraz spojený v jeden nekonečný pás (větší rozlišení umožňuje větší zoom, vyšší výška záběru poskytuje reálnější pohled)

  • kulové panorama - (sférické, 360° × 180°) zobrazuje celý prostor, umožňuje pohled i kolmo nad sebe či pod sebe

  • panoramatická prohlídka - obecný název pro promítání válcového nebo kulového panoramatu. Pozorovatel se zdánlivě ocitne ve středu zobrazované scény, ve které se může (dle možností použitého software) rozhlížet libovolným směrem nebo si scénu přibližovat či oddalovat.

  • virtuální procházka - spojení více panoramatických prohlídek do série scén, mezi nimiž lze libovolně přecházet - lze doplnit dalšími aktivními prvky pro zlepšení orientace v zobrazovaném terénu či interiéru (např. mapou nebo půdorysem s vyobrazením aktuálního zorného úhlu), zvukem, popiskami, hypertextovými odkazy, dalšími fotografiemi

Panoramatické prohlídky a virtuální procházky nacházejí uplatnění v mnoha oblastech. Zajímavé příklady jejich využití lze najít na následujících stránkách:

  • http://3dpano.cz/ - 3D tour je zcela unikátní projekt, prezentující zajímavá místa v Evropě i ve světě prostřednictvím realistických interaktivních panoramat na internetu. Jednotlivé virtuální prohlídky jsou umístěny v interaktivní kreslené nebo satelitní mapě, po které se lze velmi snadno a intuitivně pohybovat. Tvůrcem obsahu tohoto webu je firma 3Dpano, zabývající se tvorbou virtuálních prohlídek a procházek.

  • http://www.virtualtravel.cz/ - Server firmy Panoramas s.r.o. ukazuje různá místa České republiky pomocí nejmodernějších zobrazovacích technologií a satelitních map Google. Snaží se pomoci při výběru správné lokality pro dovolenou nebo jen ukázat známá či neznámá místa naší vlasti, to vše pomocí 360° virtuální prohlídky.

  • http://www.virtualgolf.cz/ - Server firmy Panoramas s.r.o. představuje projekt zaměřený na virtuální prohlídky golfových hřišť v ČR.

  • http://www.stovezata.praha.eu/ - Opět firma Panoramas s.r.o. vytvořila mnoho kvalitních virtuálních prohlídek z pražských věží.

  • http://prague.360cities.net/ - Virtuální prohlídky zajímavých míst v Praze jsou zařazeny do světového projektu http://www.360cities.net/.

  • http://www.virtual-zoom.cz/ - Další firma, která nabízí tvorbu virtuálních prohlídek, katalogů a 3D předmětů.

  • http://www.kolemdokola.cz/ - Virtuální prohlídky jsou vyráběny pro 4 různé typy technologií (DevalVR, Quick Time, Java, Flash).

Základem povedeného panoramatu jsou vhodné fotografie. Pro jejich pořízení je dobré přihlédnout k těmto doporučením:

  • sousední fotografie by se měly překrývat o 30-50%

  • fotoaparát by se měl pootáčet kolem svislé osy ve stejné výšce (ideální je použít stativ)

  • je vhodné fotografovat všechny záběry se stejnou dobou expozice (panoramatický případně manuální režim)

  • pokud výška záběru nepostačuje, je možné nafotografovat dvě řady snímků nad sebou

  • případné pohyblivé objekty se snažit zachytit jen na jednom snímku

Při tvorbě panoramat je nejprve potřeba z jednotlivých fotografií sestavit jednu širokoúhlou fotografii - panorama. Pokud má být panorama kulové (sférické), je potřeba širokoúhlou fotografii příslušným způsobem transformovat. Pro tvorbu lze vybírat z mnoha programů. Záleží jen na daném subjektivním výběru. V kapitole 2.10 již byl zmíněn program použitý pro tuto diplomovou práci, kde byly potřeba především válcové snímky, které pro použitý program nebyl problém vytvořit. Na následujících řádkách jsou nastíněny další možnosti výběru.

  • Hugin - open source, složitější ovládání, výborné výsledky

  • Autostitch - automatické spojení fotografií ve 2D (vedle sebe i nad sebou), nelze ručně korigovat proces spojování

  • Zoner Panorama Maker - Trial verze na 30 dní, dobrá editace identických bodů na sousedních fotografiích

  • Albatross Design Group - ADG Panorama Professional - na výsledku z volně dostupné verze nápis Unregistered - výstup ADG, MOV QTVR, JPEG, (ADG Aspect 3D - 3D model předmětu z fotografií)

  • Panoweaver - Easypano - na výsledku z volně dostupné verze vodoznak loga Easypano

  • Panorama Perfect - Michal Pohanka - Lite verze - omezená velikost souborů

  • PTGui - Trial verze na 30 dní

  • Realviz - stitcher - pouze placená verze

  • IPIX - trial verze připojí vodoznak na výsledné panorama

Vytvořené panorama je možné prohlížet v prostředí webu pomocí zvoleného programu.

  • DevalVR Unicode Player - zdarma, pro panorama ve formátu QTVR, JPEG, každý uživatel si ho musí sám nainstalovat na svůj počítač

  • PTViewer - zdrojové kódy tohoto programu nahraje správce webu do svých stránek a každému uživateli se prohlídka již spustí automaticky pomocí java applet, což je pro obyčejného uživatele jednodušší způsob, a proto byl vybrán i pro tvorbu v kapitole 3.5

Programy na prohlížení panoramat využívají různé technologie, nejčastěji však:

  • Flash Player - Adobe (dříve Macromedia), (využit v této práci), (http://www.adobe.com/products/flashplayer/)

  • Sun Microsystems JRE (Java Runtime Environment) nebo Microsoft JVM (Java Virtual Machine), (využit v této práci), (http://www.java.com/)

  • QuickTime - Apple Inc., (http://www.apple.com/quicktime/)

  • Shockwave Player – Adobe, (http://www.adobe.com/products/shockwaveplayer/)

[15] [16]

obsah Obsah

3.4.2 Tvorba panoramatických snímků města

Jelikož se v Chýnově nachází mnoho zajímavých míst pro virtuální procházku, bylo nafotografováno jen 19 míst fotoaparátem FUJIFILM (model FinePix S9600) většinou pomocí automatického režimu či nastavením stejné délky expozice. Většina snímků byla pořízena především o jarních nedělních poledních hodinách především z důvodu prázdných ulic a co nejkratšího stínu. Při fotografování bylo dbáno pravidel a doporučení z kapitoly 3.4.1. Program Panorama Maker (viz. kapitola 2.10) po drobné úpravě vlícovacích bodů (program někdy automaticky špatně rozliší dva stejné body ve vegetaci) vyprodukoval panoramatické snímky.

Níže (Obr. 18) je umístěn náhled na výběr typu panoramatického snímku ve zmiňovaném programu.


Obr. 18: výběr typu snímku

Vložení odpovídajících snímků ukazuje Obr. 19. Pro rychleší vkládání se doporučuje pořizovat fotografie směrem zleva doprava.

Obr. 19: vkládání snímků

Editace vlícovacích bodů probíhá také velmi intuitivně (Obr. 20).

Obr. 20: editace vlícovacích bodů

Jelikož se virtuální procházka skládá z více panoramatických snímků, narůstala by výsledná velikost projektu do nepublikovatelných rozměrů na webové stránky. Z tohoto důvodu byly všechny panoramatické snímky (celkem 19) převzorkovány na rozumnou velikost (výška snímku do 1000 pixlů, velikost kolem 1MB).

obsah Obsah

3.4.3 Centrum města

V programu Easypano Tourweaver byl založen nový projekt s názvem „Centrum města“. V postraní liště se vybere odpovídající ze seznamu „skinů“ (Obr. 21) takzvaných pozadí a ovládacích tlačítek ve výsledné virtuální prohlídce.

Obr. 21: výběr skinů

Do programu se dají naimportovat i nové „skiny“ z webového rozhraní [17], což bylo učiněno. Zvolenou podobu skinu je možné měnit podle vlastního uvážení. Žádný problém nedělá např. změna vzhledu jednotlivých tlačítek na ovládání ve výsledné virtuální procházce (tlačítko přehrávání, zastavení, přibližování a oddalování, zrychlování, tlačítko na režim celé obrazovky …). Další možností může být vložení textového či obrázkového pole. Přičemž lze ke každému textu či obrázku přiřadit odpovídající akci (viz. Obr. 23).

Základní potřebou jsou předem připravené panoramatické snímky, které se vloží do seznamu „Scene“ (Obr. 22). Do tohoto konkrétního projektu se importovaly panoramatické snímky: náměstí, pohled z mostu, park u školy, před Bílkovou vilou a pohled shora na místní koupaliště.

Pokud se v projektu použije skine s možností vložení mapy, nahrají se odpovídající mapy (formou obrázku o vhodné velikosti) do seznamu se záložkou „Mapa“ (Obr. 22). V tomto případě se použil výřez základní mapy a mapy ortofota (zdroj [13]).

Obr. 22: použité scény a mapy

Další tvorba v programu představuje především tvůrčí činnost. Do jednotlivých scén se mohou vložit aktivní body různé podoby (šipky, kolečka a další), u kterých se nadefinuje akce, která se po kliknutí myší na bod provede (např. přechod na jiný panoramatický snímek, spuštění hudby, otevření obrázku či textového pole). Názorný příklad je vidět na následujícím obrázku (Obr. 23):

Obr. 23: výběr akce

Nastavení přechodu z jednoho panoramatického snímku na druhý (Obr. 24 a Obr. 25) nabízí také mnoho možností (nastavení času prolínání, nastavení konkrétního místa na snímku, způsob překrytí, průchod skrz).

Obr. 24: nastavení překrytí

Obr. 25: nastavení průchodu skrz

Obdobná pravidla přiřazování aktivních bodů a akcí platí i pro vložené „Mapy“, a proto není třeba je zde více popisovat.

Výsledný celý projekt se po nastavení různých parametrů importuje do adresářů [_flashvr] a [_applet]. Pro publikování na internetu stačí tyto celé adresáře vložit na server a odkázat se na přímo vzniklé stránky z projektu *.html. Uživatel si jen na internetových stránkách vybere, zda si chce virtuální procházku prohlížet pomocí aplikací Java či Flash.

Konečný náhled na virtuální procházku s názvem „Centrum města“ se nachází na (Obr. 26).


Obr. 26: centrum města

obsah Obsah

3.4.4 Krásy města

Pro nový projekt s názvem „Krásy města“ v programu Easypano Tourweaver se použil velmi podobný postup jako pro projekt v kapitole 3.4.2, a proto není na místě vše znovu opakovat.

Mezi „Krásy města“ byly zařazeny panoramatické snímky: před Bílkovou vilou, zámecké nádvoří s výhledem na Podhradský rybník, fotbalové hřiště, nové bytové domy u hřiště a výhled ze střechy rodinného domu.

Pro snadnou orientaci uživatele se opět do prohlídky zapojily dva druhy map s aktivními body.

Konečný náhled na virtuální procházku s názvem „Krásy města“ je vidět na (Obr. 27).


Obr. 27: krásy města

obsah Obsah

3.4.5 Chýnovská jeskyně

Další projekt s názvem „Chýnovská jeskyně“ v programu Easypano Tourweaver představoval výběr jiného a jednoduššího skinu, který nedovoluje umístění mapy. Následné úpravy představovaly obdobnou práci jako v kapitole 3.4.2.

Ve virtuální procházce se panoramatické snímky (před vchodem do jeskyně, před východem z jeskyně, příjezd k jeskyni a výhled na lom) navzájem propojují a odkazují.

Konečný náhled na virtuální procházku s názvem „Chýnovská jeskyně“ najdete na (Obr. 28).


Obr. 28: jeskyně

obsah Obsah

3.5 360o prohlídky

Vzhledem k tomu, že bylo pořízeno dostatek panoramatických snímků a že panoramatické interaktivní procházky z kapitoly 3.4 se nemusí některým uživatelům s velmi pomalým připojením k internetu načíst, byla vymyšlena další možnost zobrazování 360o snímků.

Pomocí programu PTViewer, jehož zdrojové kódy se nahrají do příslušného adresáře webových stránek, se každému uživateli prohlídka spustí automaticky pomocí Java applet. Více viz. kapitola 3.7.

Pro prohlédnutí celého snímku, který má pro představu tvar pláště válce, stačí v obrázku táhnout myší. Konkrétních devět příkladů je umístěno na dočasných stránkách: http://www.chynov.ic.cz. Později budou tyto stránky přesměrovány na oficiální web města.

obsah Obsah

3.6 3D fotoalbum

Pro větší vizuální efektivitu byl na tvorbu fotoalba vybrán program Jalbum (kapitola 2.1). Na webových stránkách [9] programu byl z velkého množství možných vzhledů fotoalba vybrán vzhled Tiltviewer (Obr. 29), kde jsou fotografie uspořádány do prostoru.


Obr. 29: fotoalbum Chýnova

V programu Jalbum lze k jednotlivým fotografiím vložit popis, čehož bylo využito. Jelikož další nastavení výstupu záleží jen na osobních představách a je velmi intuitivní, nebude zde více probíráno.

obsah Obsah

3.7 Tvorba internetových stránek

HyperText Markup Language, označovaný zkratkou HTML, je značkovací jayzk pro vytváření stránek v systému World Wide Web, který umožňuje publikaci dokumentů na internetu. Vývoj HTML byl ovlivněn vývojem webových prohlížečů, které zpětně ovlivňovaly definici jazyka.

Na tomto místě není účelem vysvětlovat jednotlivá pravidla jazyka HTML a kaskádových stylů CSS, jelikož lze v současnosti o tvorbě internetových stránek najít velké množství informací, rad a pokynů. A to nejen na internetu, ale i v knižní podobě. Začátečník, tedy i autor této diplomové práce, může mít zprvu naopak pocit velkého množství možností, a proto je důležité vybrat si ty kvalitnější, přehlednější a názornější zdroje. Pro vznik stránek „Chýnov virtuálně“ byly využity především následující internetové příručky:

  • http://www.jakpsatweb.cz/ [23]

  • http://tvorba-webu.zdarek.com/ [24]

  • http://www.tvorba-webu.cz/ [25]

  • http://www.jaknaweb.com/ [26]

  • http://interval.cz/ [27]

Cílem nových webových stránek „Chýnov virtuálně“ je hlavně upoutání pozornosti obyčejného uživatele a to hlavně díky naprosté přehlednosti stránek a vyzdvižení všech výsledků na povrch. Proto vyhrálo při rozhodování celkového designu černé pozadí s žlutými a bílými doplňky. Jako nejvíce přehledné pro uspořádání všech výsledných dat se ukázalo navigační menu (vertikální vysouvací), vytvořené pomocí kaskádových stylů (CSS).

Pro funkčnost všech výstupů na internetových stránkách bylo nutné do HTML kódu dopsat některé možná méně používané funkce a zajímavé části kódu:

  • pro správné zobrazení 360o snímků pomocí programu PTViewer, jehož zdrojový kód se nahraje do příslušného adresáře, bylo potřeba do HTML kódu dané stránky na požadované místo doplnit následující „odkaz“ na program a nadefinování parametrů:

<applet code="ptviewer.class" archive="ptviewer.jar" width=732 height=500>

<param name=file value="dalsi/Jeskyne2.jpg">

<param name=cursor value="MOVE">

<param name=pan value=-105>

<param name=showToolbar value="true">

<param name=imgLoadFeedback value="false">

<param name=hotspot0 value="X21.3 Y47.7 u'Sample27L2.htm' n'Hotspot description'">

</applet>

  • mapa Google se zobrazí přímo v nových stránkách pomocí HTML kódu, který se vygeneruje přímo při tvorbě mapy a který se opět vloží na určité místo do zdrojového kódu stránky (viz. kapitola 3.2.2)

  • kód pro mapu Amapy vyhotovil program GPS track & photo [20]

  • formulář pro vkládání dotazů a názorů a okno pro zaslání e-mailu autorovi vznikli pomocí služby Blueboard [29], která nabízí snadné nadefinování takovýchto aplikací a generuje jejich HTML kód

[29]

obsah Obsah

3.8 Statistický průzkum

Virtuální prohlídky, velká názornost pro uživatele, interaktivní mapy, snadné ovládání a poutavé 3D modely nejen samotných budov, ale i celých měst se velmi rychle rozvíjí, a proto bude snahou (pokud už není) každého města se na webových stránkách takto prezentovat. Proto byla položena otázka. Jak v dnešní době „kvetou“ české obecní webové stránky?

Neboť Chýnov leží v okrese Tábor, test se zaměřil na města a obce v tomto okrese. Nutno podotknout, že většina měst a obcí internetové stránky ještě nevlastní, a proto se výběr zúžil na 21 měst a obcí.

Seznam vybraných měst a obcí s příslušným odkazem:

Bečice

http://www.becice.cz/

Dražičky

http://www.volny.cz/drazicky/

Drhovice

http://www.drhovice.ic.cz/

Chýnov - oficiální

http://www.chynov.cz/

Jistebnice

http://www.jistebnice.cz/

Libějice

http://www.libejice.cz/

Opařany

http://www.oparany.cz/

Radenín

http://www.radenin.cz/

Radkov

http://www.radkov.eu/

Stádlec

http://www.stadlec.info/

Vodice

http://www.tabor.cz/

Dolní Hořice

http://www.kolem.cz/xxx/obce/dhorice.htm

Dobronice

http://www.dobronice.eu/

Košín

http://www.kosin.cz/

Malšice

http://www.malsice.eu/

Nová Ves

http://novaves.mm-comp.cz/

Turovec

http://www.obecturovec.cz/

Řípec

http://www.ripec.cz/

Choustník

http://www.choustnik.obecniurad.net/

Chýnov virtuálně

http://www.chynov.ic.cz/

Tabulka 2: seznam měst a obcí

Pro co největší objektivitu byly jednotlivé webové stránky testovány pomocí osmi kritérií, které by měla moderní prezentace města na internetu obsahovat :

  • interaktivní mapa (zoomovací, s fotkami …)

  • virtuální prohlídka (3D zobrazení objektů, virtuální interaktivní procházka)

  • fotogalerie (fotografie města, zajímavostí, památek a z různých akcí)

  • kontakt (e-mail z webového formuláře, telefon, adresa)

  • celkový moderní design

  • aktuální informace (celková aktuálnost stránek)

  • turistické zajímavosti (kultura, zajímavá místa, možnost ubytování)

  • přehlednost (jednoduchost a názornost pro uživatele)

Ještě před samotným testováním bylo třeba daná kritéria rozdělit podle jejich důležitosti a tudíž jim přiřadit určité váhy. Pro větší přesnost se pro výpočet vah použily dvě metody. Přičemž v každé metodě figurovalo deset nezávislých a zcela odlišných lidí z různých věkových a společenských skupin.

obsah Obsah

3.8.1 Metoda bodovací

Postup stanovení vah kritérií touto metodou spočívá v tom, že hodnotitel přiřadí každému kritériu určitý počet bodů ze zvolené stupnice v souladu s tím, jak hodnotí význam každého kritéria. Čím považuje hodnotitel kritérium za významnější, tím vyšší počet bodů mu přiřadí. Pro tyto účely může sloužit bodová stupnice s vyšší či nižší rozlišovací schopností. Pro snazší rozhodování hodnotitele o přiřazení jednotlivých bodů z dané stupnice je výhodné opatřit tuto bodovou stupnici deskriptory (tj. popisem).

Deset zástupců přiřadilo jednotlivým kritériím body od jedné do osmi, kde osmička znamenala nejvyšší ocenění (největší důležitost kritéria) a kde se body mohly opakovat a nebylo třeba použít každý bod. Pomocí uvedeného byla získána matice A (s deseti sloupci a osmi řádky), jejíž jeden sloupec představuje hodnocení všech kritérií (v daném pořadí) jednou osobou. Přesnou podobu matice a konkrétní výpočet lze najít v přílohách A a B.

Počet bodů přiřazených z dané stupnice určuje nenormovanou váhu kritéria. Normované váhy jednotlivých kritérií a jejich rozptyl při skupinovém hodnocení se vypočtou pomocí následujících vztahů:

, , pro ,

kde je počet bodů z bodové stupnice přiřazený i-tému kritériu j-tým hodnotitelem, k  je počet hodnotitelů, je rozptyl bodových ohodnocení u i-tého kritéria a n je počet kritérií. Jelikož má tato metoda i při použití devítibodové stupnice malou rozlišovací schopnost při větším počtu hodnotících kritérií, je vhodné ji použít při skupinovém hodnocení kritérií.

[3]

obsah Obsah

3.8.2 Metoda klasifikace kritérií do tříd

Metody klasifikace kritérií do tříd nejprve požaduje stanovení jednotlivých tříd s váhami. Pro tento případ byly třídy zvoleny následovně:

  • třída 1 (váha třídy 0,9): kritérium je považováno za velmi důležité

  • třída 2 (váha třídy 0,7): kritérium je považováno za středně důležité

  • třída 3 (váha třídy 0,4): kritérium je považováno za méně důležité

  • třída 4 (váha třídy 0,1) kritérium je považováno za nedůležité

Deset nezávislých hodnotitelů přiřadilo každému kritériu vhodnou třídu. Vznikla tak matice B o deseti sloupcích a osmi řádcích. Jeden řádek představuje jedno kritérium desetkrát přiřazené do třídy. Přesnou podobu matice a konkrétní výpočet lze najít v přílohách A a B.

Normované váhy se určí podle vztahu:

, , pro

kde je váha klasifikační třídy, ve které je zařazeno dané kritérium, je počet hodnotitelů, kteří zařadili i-té kritérium do j-té klasifikační třídy, k je počet klasifikačních tříd a n je počet kritérií.

Jak již bylo řečeno, hodnotitel v této metodě zařadil každé kritérium z daného souboru hodnotících kritérií do některé z uvedených klasifikačních tříd. Tímto zařazením je potom určena jeho nenormovaná váha. Jak již vyplývá z podstaty konstrukce vah jednotlivých kritérií, potřebuje tato metoda pro uskutečnění větší počet hodnotitelů (skupinové hodnocení kritérií). Výhodou této metody se ukazuje její jednoduchost a srozumitelnost pro hodnotitele, jistou nevýhodou je však poměrně malé rozlišení klasifikačních tříd.

[3]

obsah Obsah

3.8.3 Průměrné normované váhy kritérií

Z výsledků obou metod byly vypočteny průměrné normované váhy. Získaly se tak v rámci možností objektivní váhy důležitosti kritérií, které by webová prezentace obce měla obsahovat. Pro další výpočet se použily následující výsledné normované váhy:

Kritéria:

prům. normov. váha

Interaktivní mapa

0,09658

Virtuální prohlídka

0,07227

Fotogalerie

0,12664

Kontakt

0,14707

Celkový design

0,12111

Aktuální informace

0,14936

Turistické zajímavosti

0,14163

Přehlednost

0,14534

Tabulka 3: průměrné normované váhy

Pro názornost si lze výsledky prohlédnout na Obr. 30 (výstup z programu R viz. kapitola 2.9) či na Obr. 31 (výstup z programu Matlab viz. kapitola 2.8). Výpočet probíhal nejprve v programu Matlab a poté v programu R. Dvojí určení slouží především pro kontrolu správného zápisu příkazů ve vstupním souboru a k porovnání možností vizualizace výsledků.

Obr. 30: výstup z programu R



Obr. 31: výstup z programu Matlab

Z uvedených grafů vyplývá, že v dnešní době ještě není na webové prezentaci města pro uživatele prioritou virtuální prohlídka. Větší důležitost pro uživatele představují aktuální informace, přehlednost a kontakty.

obsah Obsah

3.8.4 Hodnocení webů obcí a měst

Hodnotit webové prezentace obcí znamenalo objektivně přiřadit každému webu a každému kritériu bod od 1 do 10, kde bod 10 znamenal nejvyšší kladné hodnocení. Vznikla tak matice M, jejíž jeden řádek představuje jednu obec s body pro všechna kriteria.

Celkové hodnocení se již určilo snadno dle vztahu:

Hodnocení = M * vektor průměrných normovaných vah

Na Obr. 32 (výstup z programu R) či na Obr. 33 (výstup z programu Matlab) lze zjistit, jak každá obec v testu obstála.

Obr. 32: výstup z programu R

Obr. 33: výstup z programu Matlab

Je na místě připomenout, že výše uvedené výsledky jsou i přes velkou snahu o objektivnost stále ještě statisticky nepřesné, jelikož hodnocení bylo pro časovou náročnost prováděno jen jednou osobou.

obsah Obsah

3.8.5 Hledání korelace

Pro zajímavost byla položena otázka závislosti kvality webové prezentace obce na třech různých faktorech:

  • závislost celkového hodnocení na počtu obyvatel v městě či obci

  • závislost celkového hodnocení na rozloze území města či obce

  • závislost celkového hodnocení na průměrném věku obyvatel města či obce

Závislosti byly hledány pomocí výpočtu korelačního koeficientu. Množinu uspořádaných dvojic reálných čísel (hodnoty jednoho z faktorů a celkové hodnocení webů ). Lineární korelační koeficient udává, do jaké míry jsou hodnoty a svázány lineární funkcí.

Pearsonův korelační koeficient r se určí ze vztahu:

Správná interpretace Pearsonova korelačního koeficientu předpokládá, že obě proměnné jsou náhodné veličiny a mají společné dvourozměrné normální rozdělení. Potom nulový korelační koeficient znamená, že veličiny jsou nezávislé.

K reálnému výpočtu korelačního koeficientu byly využité funkce, které jsou v obou programech již nadefinované. Přesně použité příkazy a funkce zde není účelem vysvětlovat, protože se dají vyčíst ze zdrojového souboru k programu Matlab (příloha A ) a ze zdrojového souboru k projektu R (příloha B). Tyto dva programy mají každý svá pravidla zápisu kódu někdy více či méně podobná.

Konečné korelační koeficienty jednotlivých závislostí jsou přehledně uspořádány do Tabulky 4. Nutno podotknout, že závislost se zvyšuje s přibližováním korelačního koeficientu k absolutní hodnotě |1| a tudíž lze hledané závislosti prohlásit za bezvýznamné či téměř neexistující.

 

korelační koeficient

počet obyvatel - hodnocení webu

0,309

rozloha území obce - hodnocení webu

0,195

průměrný věk - hodnocení webu

-0,254

Tabulka 4: výsledné korelační koeficienty

obsah Obsah

4 Závěr

Celá problematika diplomové práce představuje aktuální nevyřešenou otázku většiny webových prezentací měst a obcí v České republice. Se stále se rozšiřujícím internetem a snadným přístupem k němu roste i poptávka běžných uživatelů na hledané informace. Téměř každý občan kteréhokoli města se rád informuje o aktuálních událostech z jeho bydliště nahlédnutím do městských webových stránek, kde se mu nabídne mnoho dalších možností, fotografií, virtuálních prohlídek, interaktivních map a např. 3D model jeho rodného domu.

Téma velké názornosti a poutavého zobrazování dat na webu má velkou budoucnost nejen pro zaujetí a přilákání turistů do dané lokality.

Jedním z cílů této práce bylo dokázat, že webovou prezentaci malého města lze vytvořit jen s pomocí několika základních programů prakticky jednou osobou bez využití velkolepých nabídek různých firem, nabízejících podobné výstupy za velké finanční částky, na které malé obce nemohou dosáhnout. Doufejme, že se tímto další obce budou inspirovat a budou se také snažit ve virtuálním světě posunout o krok dál.

Rada města Chýnov se rozhodla výslednou webovou prezentaci této práce umístit na oficiální stránky města. Z toho důvodu také zakoupila jeden program pro tvorbu virtuálních prohlídek, aby je bylo možné vystavit na internetu pro komerční účely.

V denním tisku s názvem „Táborský deník“ vyšel již 6.11.2008 poměrně rozsáhlý rozhovor s autorkou této diplomové práce, díky čemuž se webové stránky „Chýnov virtuálně“ dostaly do širšího podvědomí především občanů Tábora a Chýnova.

Na stránkách bylo zřízeno i malé fórum, kde již byly zaznamenány kladné ohlasy návštěvníků, což pro autora představuje malou odměnu za vykonanou práci. Z autorova pohledu byly vytyčené cíle splněny. Samozřejmě je v zájmu autora tyto stránky nadále udržovat a rozvíjet. Nyní záleží hlavně na obecném rozšíření informace o existenci této webové prezentace a jejím nadálém aktivním využívání, neboť by hlavně uživatelé měli ukázat cestu, kterou se má vývoj stránek ubírat.

Součást diplomové práce představuje i přiložené CD, na kterém jsou uloženy všechny vytvořené soubory, včetně zdrojových kódů webových stránek a textu diplomové práce ve formátu *.pdf i *.html.

obsah Obsah

Seznam použité literatury

  1. [1] Zelená, Lenka. Prezentace prostorových dat na webu. ČVUT v Praze, 2007. Diplomová práce.

  2. [2] Merthová, Lucie. Možnosti využití jazyka R při výuce vyrovnávacího počtu a teorie chyb. ČVUT v Praze, 2004. Diplomová práce.

  3. [3] Fiala, P. - Jablonský, J. - Maňas, M.: Vícekriteriální rozhodování. VŠE v Praze, 1997.

  4. [4] ATLAS, spol. s.r.o. ATLAS DMT ver.4, Základní pojmy a funkce, příručka pro uživatele. Praha, 2005.

  5. [5] Sloupenský, Jan. Vyhotovení DMT v území běžeckého okruhu u obce Slatiňany. ČVUT v Praze, 2007. Bakalářská práce.

  6. [6] Ing. arch. Jirkovský, Martin, Ph. D. - atelier M.A.A.T.Územní plán. Říjen 2006. Textová část.

obsah Obsah

Webové odkazy

  1. [7] Atlas [online]. [cit. 2008-11-08]. Dostupný z WWW: <http://www.atlasltd.cz/>.

  2. [8] Google Earth [online]. [cit. 2008-09-02]. Dostupný z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Google_Earth>.

  3. [9] Jalbum.net [online]. [cit. 2008-09-01]. Dostupný z WWW: < http://jalbum.net>.

  4. [10] Matlab [online]. [cit. 2008-09-02]. Dostupný z WWW: <http://www.humusoft.cz/matlab/matlab.htm>.

  5. [11] Grafika on-line [online]. [cit. 2008-09-01]. Dostupný z WWW: <http://www.grafika.cz/art/webdesign/easypanostudio2007.html>.

  6. [12] Google SketchUp [online]. [cit. 2008-09-03]. Dostupný z WWW: <http://sketchup.google.com/>.

  7. [13] Google Maps [online]. [cit. 2008-09-07]. Dostupný z WWW: <http://maps.google.cz/>.

  8. [14] Maps live [online]. [cit. 2008-09-07]. Dostupný z WWW: <http://maps.live.com/>.

  9. [15] Panoramatická prohlídka [online]. [cit. 2008-09-15]. Dostupný z WWW: <http://geo2.fsv.cvut.cz/kurzy/file.php/13/texty/panorama.html>.

  10. [16] 3D pano [online]. [cit. 2008-10-01]. Dostupný z WWW: <http://3dpano.cz/poradna>.

  11. [17] Easypano [online]. [cit. 2008-10-05]. Dostupný z WWW: <http://www.easypano.com/virtual-tour-software/skin.html>.

  12. [18] Google Earth [online]. [cit. 2008-09-06]. Dostupný z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Earth>.

  13. [19] Keyhole Markup Language [online]. [cit. 2008-09-12]. Dostupný z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Keyhole_Markup_Language>.

  14. [20] GPS track & photo [online]. [cit. 2008-09-22]. Dostupný z WWW: <http://geo2.fsv.cvut.cz/gps/>.

  15. [21] ČÚZK [online]. [cit. 2008-11-05]. Dostupný z WWW: <http://geoportal.cuzk.cz/>.

  16. [22] Google 3D warehouse [online]. [cit. 2008-10-08]. Dostupný z WWW: <http://sketchup.google.com/3dwarehouse/>.

  17. [23] Jak psát web [online]. [cit. 2008-08-05]. Dostupný z WWW: <http://www.jakpsatweb.cz/>.

  18. [24] Tvorba - webu [online]. [cit. 2008-08-06]. Dostupný z<WWW: <http://tvorba-webu.zdarek.com/>.

  19. [25] Tvorba webu [online]. [cit. 2008-08-07]. Dostupný z WWW: <http://www.tvorba-webu.cz/>.

  20. [26] Jak na web [online]. [cit. 2008-08-02]. Dostupný z WWW: <http://www.jaknaweb.com/>.

  21. [27] Interval [online]. [cit. 2008-08-01]. Dostupný z WWW: <http://interval.cz/>.

  22. [28] Wikipedia [online]. [cit. 2008-08-20]. Dostupný z WWW: <http://cs.wikipedia.org/>.

  23. [29] Blueboard [online]. [cit. 2008-08-16]. Dostupný z WWW: <http://www.blueboard.cz/>.

  24. [30] Ochrana přírody [online]. [cit. 2008-09-16]. Dostupný z WWW: <http://www.ochranaprirody.cz/>.

  25. [31] Regionální informační servis [online]. [cit. 2008-10-28]. Dostupný z WWW: <http://www.risy.cz/>.

Design : 2008

obsah Obsah


Copyright © 2008. Design by Zuzana Basíková

| HTML | CSS |