5 Historie města Terezín

5.1 Důvod a průběh výstavby

Oznámení o výstavbě pevnosti se datuje k 10.lednu roku 1780, na základě rozhodnutí císaře Josefa II. Pevnost byla poté na počest královny pojmenována Terezínem. Měla sloužit k obraně českého území proti pruským vojskům, která v té době představovala pro rakouskou monarchii značná nebezpečí. Během roku 1780 se uskutečňovaly přípravné práce. Byly opravovány cesty, zajišťovány pracovní síly, projednávány smlouvy o dodávkách materiálu, zabezpečovalo se ubytování pro dělníky. Stavební práce se naplno rozběhly až následující rok a charakter pevnosti přímo nařizoval, aby všechny fortifikační prvky byly stavěny současně. V roce 1784 byl dostaven první fortifikační článek, kavalír č.IV a byl pojmenován po císaři Josefu II. Po dostavbě Kavalírů se v letech 1784 a 1785 rozvinula výstavba vnějších obraných zařízení jako jsou Kleště, Kontrgardy, Raveliny, Reduity, Retranchmenty a Kaponiery (viz 5.6 Základní slovník) V roce 1790 pevnost dosáhla stavu obranyschopnosti, ale stavební a opevňovací práce probíhaly ještě několik let. V zásadě lze ale říci, že pevnost byla vybudována v průběhu deseti let. 

 

5.2 Pracovní síly

V zájmu výstavby tak velké pevnosti bylo rozhodnuto, že se vykoupí přibližně 238 ha pozemků na katastrech obcí Travčice, Bohušovice, Litoměřice, Počáply, České Kopisty a Německé Kopisty. Posledně jmenovaná obec zanikla pod pevnostními valy téměř celá. Rozsah výstavby pevnosti neměl v historii obdoby. Výstavba pevnosti probíhala ve velmi vysokém tempu a podílelo se na ní několik tisíc dělníků a řemeslníků různých profesí. Fortifikační ředitelství v Terezíně, které bylo pro účely výstavby zřízeno se potýkalo s problémem nedostatku kvalifikované pracovní síly. Na nekvalifikované práce byly nasazovány vojenské jednotky. Například v roce 1781 pracovalo v Terezíně 3600 vojáků a v roce  1786 požadovalo Terezínské fortifikační ředitelství přidělení 4500 vojáků na zemní práce. Ovšem kvalifikovaná pracovní síla byla vskutku vážným problémem a proto byly najímáni i dělníci z Rakouska, Tyrolska a dokonce i z Bavorska.

 

5.3 Stavební materiál

Obdobný problém trápil ředitelství i při výrobě cihel, dlaždiček a střešní krytiny. Zabezpečení stavby dostatečným množstvím materiálu  znamenalo vyrobit ročně 20 miliónů cihel. V té době však tato výroba nebyla dostatečně rozvinutá a vyžadovala značné investice do výstavby cihelen. Z českých a rakouských podnikatelů se nepřihlásil žádný a proto byla tato výroba svěřena aradskému podnikateli, který již cihly vyráběl pro jiné fortifikační stavby. Na výrobu si najímal chorvatské dělníky. Cena za cihly činila 3 zlaté 2 krejcary za 1000 kusů a 5 zlatých 6 krejcarů za 1000 střešních tašek. Kromě výroby cihel bylo zapotřebí i stavebního kamene, u kterého se ovšem kladly vysoké nároky na kvalitu, neboť celá pevnost se stavěla v mokrém agresivním prostředí. Kamenolomy v okolí nestačily stavbu zásobovat a proto  se dovážel kámen i ze vzdálenějších míst jako byl například Děčín, odkud pocházel nejkvalitnější kámen. Obrovská byla i spotřeba vápna, dřeva a železářských výrobků.

 

5.4 Náklady na výstavbu

Celkový počet dělníků podílejících se na výstavbě nelze vyčíslit, protože neexistují žádné souhrnné přehledy. Na tehdejší dobu to byla čísla nezvykle vysoká, neboť zájemci o práci nenašli pracovní příležitost jenom v samotné pevnosti, ale i v oborech které na sebe výstavba vázala. Výstavba přinesla do oblasti neuvěřitelný ekonomický rozvoj a blahobyt. Během ní téměř neexistovala nezaměstnanost. Do oblasti bylo za krátkou dobu nasypáno neuvěřitelné množství peněz. Například za vykoupení pozemků armáda zaplatila 233928 zlatých, za domy a hospodářská stavení poddaných obyvatel Německých Kopist, Trávčic a Českých kopist zaplatila vojenská správa 40751 zlatých. Výstavba jediného obraného objektu kavalíru č. II přišla na 151391 zlatých. Proviantní sklad stál 182548 zlatých a částka za městský pivovar činila 73945 zlatých. Celkové náklady na stavbu nelze vyčíslit, protože ve Vojenském historickém archivu v Praze nejsou uloženy žádné dokumenty mapující finanční výdaje armády a lze se domnívat, že jsou soustředěny v archivech ve Vídni. Tyto náklady lze ovšem získat na základě odhadu Maxmiliana de Traux, který jej v publikaci „Die bestandige Befestigung“ vyčíslil na 11-12 miliónů zlatých.

 

5.5 Terezín dnes

V dnešní době, při vyslovení jména města Terezín, se většině lidí vybaví pouze koncentrační tábor a ghetto. Ovšem toto spojení obrovským způsobem škodí celému městu a lidem kteří v něm žijí. Je nutné si uvědomit, že toto období představuje pouhý zlomek z celé existence pevnosti a že původní účel celé stavby byl naprosto odlišný. Samozřejmě je bezpochyby nutné připomínat si krutosti, které lidstvo bylo schopno spáchat. Ovšem na druhou stranu souhlasím s autorem knihy ze které jsem čerpal, že pro další rozvoj města,  které bylo vystaveno ničivému působení povodni v roce 2002, je nutné vymanit celé město z hlubokého stínu událostí 2.světové války a ukázat lidem, že město je světovým unikátem. Vždyť na českém území v pevnosti Terezín vyvrcholil a zároveň i skončil bastionový způsob opevňování. Terezín byl vystavěn na myšlenkách a projektech francouzské inženýrské školy v Mezierés. Tato škola však nedostala ve Francii šanci neboť Francie již byla přeplněna staršími pevnostmi maršála Vaubana a tak  paradoxně nejdokonalejší francouzská pevnost 18. století leží na území Čech. Z toho důvodu by bylo prospěšné zřídit ve městě vedle Památníku Terezín a Muzea ghetta i Muzeum pevnosti, kde by lidé měli možnost blíže se seznámit s pevnostní historií.

 

5.6 Základní slovník

 

Bastion

hlavní obranný prvek pevnosti. Jedná se o hradbu pětibokého půdorysu.

Eskarpa

opěrná hradební zeď ležící v hradebním příkopu na jeho vnitřní straně.

Kleště

hradba v prostoru mezi boky dvou bastionů. Líce této hradby jsou prodloužením líců bastionu.

Kaponiera 

zemní val s předprsní a banketem umožňující ostřelování hradebních příkopů a bezpečný přechod přes hradební příkop. Například přechod mezi eskarpou Ravelinu a hrdlem shromaždiště.

Kontraeskarpa 

opěrná hradební zeď ležící v hradebním příkopu na jeho vnější straně.

Kontrgarda 

předbastion ležící odděleně od hlavního hradebního valu.

Kurtina 

hradba mezi boky sousedních bastionů.

Předprseň

zemní val chránící vojáky před palbou nepřítele.

Ravelin 

pevnostní hradba středního okruhu umístěná před kurtinou tak, tak aby její týlová strana tvořila prodloužení  kontraeskarp před lící bastionů.

Reduit 

nástavba na ravelinu na shromaždišti s vlastním hradebním příkopem.

Retranchment

hradba dělící Ravelin na přední a zadní část, nebo hradba uzavírající hrdlo plného Bastionu, nebo hradba různorodého tvaru.

Shromaždiště  

rozšířené místo na kryté cestě, kde se shromažďovala vojska a kde byla umístěna děla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojmy pro základní slovník byly převzaty z [8].