2 Pojem vizualizace

            Pod pojmem vizualizace se skrývá jakýkoliv postup, při kterém vyjadřujeme nějaké informace, data, nebo hodnoty pomocí obrazu. Jedná se tedy o zobrazení problému za pomoci velmi názorné formy.

            Dle [1], definice vizualizace zní: „Vizualizace je proces zkoumání dat a informací po jejich převedení do grafické podoby. Jejím cílem je pochopení zkoumaných jevů a vniknutí do problému. Proto o vizualizaci mluvíme též jako o vizuální analýze dat.“

            Podle těchto skript není vizualizací zobrazení informací či výsledků, které jsou již známé a které již nikdo nebude dál zkoumat. Zobrazení takovýchto informací se nazývá prezentační grafikou. Mohlo by se tedy zdát, že název mojí diplomové práce není správný, neboť jsem zobrazil něco, co již dlouhou dobu existuje a je každému známo. Ovšem zde bych chtěl podotknout, že hranice mezi vizualizací a prezentační grafikou je velice tenká a pokud tento projekt bude dál využit, například památkáři nebo historiky pro dokumentaci či jiné zkoumání, posouváme se již do oblasti vizualizace. Nehledě na to, že práce které je potřeba pro vznik vizualizace a prezentační grafiky vykonat jsou naprosto totožné. Můj osobní názor je, že toto dělení není úplně správné a že vždy může dojít k posunu od prezentační grafiky k vizualizaci anebo naopak.

            Vizualizace zasahuje do mnoha oborů lidské společnosti, geodézii nevyjímaje. Architekti využívají vizualizaci k prezentaci svých představ o budoucí stavbě, památkáři k dokumentaci historických budov, meteorologové k předpovědím počasí. Vizualizace je nástroj, který má za úkol propojit odbornou a laickou veřejnost. Jejím typickým problémem je obrovský objem dat se kterými musí pracovat a tudíž klade vysoké nároky na hardwarové a softwarové vybavení. V dnešní době, za současného stavu výpočetní techniky, má vizualizace opravdu široké využití. Vyjmenování všech oblastí do kterých vizualizace zasahuje, by bylo dlouhé a zbytečné. Omezme se proto nyní jen na její využití v geodézii.

 

2.1 Využití v geodézii

Využití vizualizace v geodézii je velice rozmanité a v podstatě je limitováno pouze naší fantazií. Pro lepší představu nám mohou posloužit následující příklady:

·                    Vizualizace krajiny na základě digitálního modelu terénu (dále již jen DMT, viz kapitola 3.1.1 DMT). Tento druh vizualizace je dán potřebou prostorového pohledu na krajinu. Prostorový vjem je možné umocnit přidáním barevné ortofotomapy
(viz obrázek č. 1).

  

                                                                                              Obr. 1: Prostorový pohled na část španělského pobřeží. [100]

 

·                    Vizualizace vrstevnicového plánu. Vrstevnicový plán často nebývá pro laiky názorný a proto je výhodné na základě DMT zvýraznit plasticitu terénu stínováním, barevnou hypsometrií, případně jiným způsobem.

 

Obr. 2: Vizualizace vrchu Raná u Loun, pomocí DMT a digitální mapy[100].

 

·                    Zobrazení zamýšlené stavby na základě projektu a DMT. Zde se vychází z potřeby zasadit projektovanou stavbu do terénu. Jako příklad může posloužit stavba poldru nad obcí Lichnov, jak je možné vidět na následujícím obrázku č.3.

                      

                Obr. 3 [101]

 

2.2 Výhoda vizualizace

·                    Názornost. Autor projektu snadněji pomocí vizualizace sdělí investorovi či uživateli své myšlenky a představy.

·                    Flexibilita. Autor může na základě vizualizace rychle odstranit nedostatky, případně dodělat nové prvky do projektu a dát ho k novému posouzení investorovi.

·                    Ekonomika. Jednoznačně vyjde levněji nechat si udělat vizualizaci a zjistit na ní nedostatky, než měnit projekt kvůli těmto nedostatkům během stavby.

2.3 Nevýhoda vizualizace

·                    Časová náročnost. V závislosti na rozsahu a podrobnosti je vizualizace poměrně časově náročná.

·                    Výpočetní technika. S ohledem na práci s velkým množstvím dat jsou kladeny vysoké nároky na výpočetní techniku.