6. Závěr

Produkty firmy Oracle se v posledních letech staly synonymem pro internetové technologie. Tato práce se zabývala možnostmi databázového systému Oracle8i prezentovat a spravovat data uložené v databázi prostřednictvím World Wide Webu.
Kromě stručných teoretických základů a popisu hlavních součástí Oracle8i jsou  stěžejní tři kapitoly – Oracle Web Publishing Assistant (kapitola 4.2), Oracle WebDB (kapitola 4.3), návrh a realizace vlastní databázové aplikace (kapitola 5).

Shrnutí a porovnání zmíněných metod:

  1. Oracle Web Publishing Assistant je standardní součástí Oracle8i. Dokáže vytvářet výstupy ve formátu HTML na základě databázových tabulek nebo konkrétního SQL dotazu. Má široké možnosti nastavení obnovování (znovuvytvoření) www stránky – tzn., že při nastavení obnovování v řádu minut nebo při změně dat v databázi (s určitým omezením) se stránky prakticky blíží dynamickým (z hlediska aktuálnosti zobrazovaných dat).
    Práce s ním je velice jednoduchá a rychlá, avšak hodí se pouze pro prezentaci dat z  tabulek aktualizovaných vnitřními nástroji databáze.
  2. Oracle WebDB je samostatně dodávaná komponenta, která prostřednictvím webového prohlížeče umožňuje jak kompletní správu databáze (tabulek, uživatelů apod.), tak i tvorbu, správu a monitorování webových aplikací uložených přímo v databázi. Bez nutné znalosti programování, SQL nebo HTML dovoluje pomocí průvodců poměrně snadno a rychle vytvářet jednotlivé komponenty a spojovat je v ucelené webové aplikace – prohlížení dat v podobě HTML tabulek a přistup k nim prostřednictvím navržených formulářů. Nutno ovšem dodat, že bez naprosté znalosti SQL nebo principů web-aplikací by byla tvorba obtížná – vzhledem k velkému množství parametrů, kterými lze naopak aplikaci přizpůsobit našim představám.
  3. Vlastní aplikace je samozřejmě nejuniverzálnější řešení. Můžeme ji přesně přizpůsobit daným požadavkům – jak z hlediska funkčnosti, tak i po vizuální stránce. Nezanedbatelnou výhodou je též transparentnost (alespoň pro autora) procesů, které aplikace v různých situacích provádí – např. při změnách dat v databázi nebo údržbě jejich integrity. To usnadňuje případné pozdější úpravy nebo přenos celé aplikace. Veškerý potřebný software pro vytvoření i provoz je dnes možné volit t kategorie volně šiřitelných produktů a tím minimalizovat celkové náklady.          
    Neopomenutelnou podmínkou pro realizaci je však orientace v potřebných informačních technologiích. Jako např. detailní znalost některého programovacího jazyka pro celkovou stavbu, dotazovacího jazyka SQL pro komunikaci s databází či HTML pro formátování výstupu skriptů a zpřístupnění ve webovém prohlížeči.           
    Aplikace podobného typu jsou vhodné zejména pro menší či střední projekty nebo menší firmy, kde bude dostačující rychlost,  výkon a úroveň zabezpečení. Naproti tomu komerční produkty Oracle nabízí mimo jiné vysoký výkon a bezpečnost, množství dokumentace, technickou podporu mnoho kvalitních nástrojů pro správu databáze. Z toho plyne i oblast jejich nasazení. Oracle v ČR například používají firmy Eurotel, Český Telecom, Škoda Auto, Seznam.cz či Komerční banka nebo ve světě internetoví giganti jako Yahoo.

Je zřejmé, že výběr databáze či jednotlivých nástrojů vždy souvisí s oblastí nasazení a ostatními individuálními kritérii jako výkon, kapacitní omezení, podporované platformy, počet současně připojených uživatelů nebo bezpečnostní požadavky.

Celá diplomová práce včetně příloh bude v HTML a PDF verzi zpřístupněna na Internetu na adrese http://www.antinova.cz/hrustic/dipl a funkční databázová aplikace popsaná v kapitole 5 na adrese http://geo.fsv.cvut.cz/sup/index.php.