Předmluva

Internet… V posledních deseti letech nejdynamičtější fenomén informačních technologií vstoupil téměř do všech oblastí lidské činnosti. Je to dost možná jen logický důsledek toho, že jednou z nejdůležitějších komodit se staly informace. Internet je totiž především prostředek, jak informace sdílet. Vezmeme-li v úvahu rychlost nárůstu počtu uživatelů, přenosové rychlosti a průchodnosti telekomunikačních sítí a vývoje technologií, není třeba pochybovat o světlé budoucnosti (alespoň co se informačních technologií týče).
Stejně jako mnoho uživatelů, i můj kontakt s „informační dálnicí“ začínal u prohlížení World Wide Webu a elektronické pošty, jakožto rychlým a v praktickém smyslu neosobním prostředkem komunikace. Dalším krokem byla touha přijít se svou „troškou do mlýna“ v podobě vlastních WWW stránek. Zřejmě v této oblasti vývoj nejviditelněji postoupil (a postupuje). Od pouhé kombinace textu s grafickými prvky přešel k dynamicky generovaným stránkám, které jsou v převážné většině založené na datech z databází. 
Jednou z největších výhod Internetu je, že umožňuje pomocí standardního webového prohlížeče přistupovat k databázi prakticky komukoli, má-li na to oprávnění. Propojení www stránky s databázovými systémy je jeden z nejdůležitějších interaktivních prvků dnešních webových aplikací. Umožňuje shromažďovat údaje, přistupovat k nim, číst informace z databáze a publikovat je prostřednictvím World Wide Webu.
Právě zájem o zmíněné technologie byl základním impulsem pro výběr (a samozřejmě i vypracování) této diplomové práce – Databázový systém Oracle v prostředí sítě Internet.
V úvodní části jsou stručně vysvětleny nejdůležitější pojmy z teorie a historie relačních databází a  krátké seznámení se společností Oracle. Následující dvě kapitoly jsou věnovány charakteristice základních vlastností, principů a součástí databázového systému Oracle8i a dále praktickému popisu práce s hlavními nástroji pro práci s objekty v databázi.
V pořadí čtvrtá kapitola se zabývá dostupnými nástroji Oracle8i pro prezentaci a správu dat na Internetu – jedná se o Oracle Web Publishing Assistant (kapitola 4.2) a samostatnou komponentu Oracle WebDB (kapitola 4.3). U obou nástrojů jsou uvedeny jejich hlavní funkce a způsob práce s nimi, včetně praktického předvedení na datech pro tento účel připravených v kapitole 3. Dále je stručně vysvětlen princip univerzálního rozhraní pro přístup k databázím (kapitola 4.4), které je mimo jiné použito v závěrečné (praktické) části mé práce.
Ve zmíněné poslední kapitole je popsán návrh a vytvoření vlastní databázové aplikace pro správu a prezentaci výsledků úloh přes webové rozhraní. Aplikace je napsána ve skriptovacím jazyce PHP ve spojení s databází MySQL.
Hlavní zaměření této práce spočívá v charakteristice možností prezentace a správy dat na Internetu. Neposkytuje ucelený popis relačních databází, ani se nezabývá všemi vlastnostmi systému Oracle8i. Jsou vysvětleny jen hlavní pojmy použité v souvislosti se zmíněnými webovými aplikacemi (totéž platí o dotazovacím jazyku SQL, PHP a HTML).
Pro vznik této práce byly použity programy a nástroje určené pro platformu Windows (NT resp. 9x). Stejný (nebo podobný) software je k dispozici i pro Linux (včetně volné verze databázového systému Oracle8i a WebDB), avšak mé zkušenosti s tímto operačním systémem nejsou, jak se ukázalo, natolik hluboké, abych dokázal řešit četné problémy (nejen) s instalací databáze Oracle. Díky společnosti Oracle Czech s.r.o. jsem měl pro účely této práce zapůjčen databázový systém Oracle8i a Oracle WebDB 2.2 pro Windows NT.
Instalace a konfigurace hlavních použitých programů je popsána v dodatkových kapitolách a v následujících přílohách jsou uvedeny výpisy nově vytvořených PHP skriptů a důležitých souborů.