Budování a zaměřování PBPP

Tech. požadavky ||Rekognoskace a stabilizace bodů || Měřické práce || Výpočetní práce || Dokumentace PBPP

Technické požadavky (volba, hustota, číslování)

Body PBPP se volí především na objektech trvalého rázu nebo tak, aby co nejméně překážely v užívání pozemku a umožňovaly vybudování sítě pomocných bodů pro měření podrobného polohopisu. Zřizují se:
  • na objektech se stabilizační značkou (nivelační kameny, tíhové body, hraniční kameny, na mostcích , propustcích)
  • na vstupních a jiných šachtách podzemního vedení mimo zastavěné části obce
  • na technických objektech poskytující trvalou signalizaci (zejména na rozích budov)
Hustota bodů PBPP je stanovena vzdáleností jednotlivých bodů v zastavěném území 150 až 300m a v extravilánu asi 500m. Přesnost bodů PBPP je dána střední souřadnicovou chybou mxy = 0,06m. Jednotkou číslování PBPP je katastrální území. Body se označují 12 místným číslem ve tvaru: PPP00000CCCC, kde PPP je číslo katastrálního území a CCCC je vlastní číslo bodu v rozmezí 501 až 3999.



Skok na začátek



Rekognoskace a stabilizace

Dané body PBPP se vyhledají v terénu a jejich poloha se ověří podle geodetických údajů. V případě nesouladů se provede kontrolní měření. Geodetické údaje se opraví případně doplní. Dále se vyhotoví přehledný náčrt v měřítku 1:5000 nebo 1:10 000se zákresem daných bodů. Pokud nejsou vhodné objekty pro umístění bodů, stabilizují se kamennými hranoly o celkové délce 70 cm a s opracovanou hlavou o rozměrech 16x16x10 cm s křížkem ve směru úhlopříček.Dále je možné provést stabilizaci těmito způsoby:
  • vysekáním křížku na opracované ploše skály
  • hřebovými značkami zabetonovanými do skály, kovovými konzolemi, čepovými značkami na budovách
  • ocelovými trubkami v betonových blocích o velikosti min. 20x20x70 cm
  • ocelovými trubkami o průměru 3cm a tloušťce stěny 3mm a délce min. 60 cm
  • hřeby délky 4 cm s hmoždinkou v pevných konstrukcích



Skok na začátek




Měřické práce

1. Zaměření geodetickými metodami

plošnými sítěmi s měřenými vodorovnými úhly a délkami. Vodorovné směry se měří v jedné skupině vteřinovým teodolitem. Mezní odchylka uzávěru skupiny nebo mezní rozdíl mezi skupinami je 0,003 g. Délky se měří 2x pomocí dálkoměru, krátké délky lze měřit i pásmem. Mezní rozdíl dvojice měřených délek je 0,02 m u délek do 100m, 0,04m u délek do 500m a nad 500m 0,06m.

polygonovými pořady oboustranně připojenými a orientovanými  s dlouhými (200-1500m) a krátkými (50-150m) stranami. Polygonové pořady kratší než 1,5 km mohou být jednostranně orientované , popř. vetknuté. Neorientované pořady mohou mít nanejvýš 4 strany a alespoň z jednoho vrcholu musí být provedena orientace na signalizovaný bod (ZBP, ZhB, PBPP).

protínáním vpřed z úhlů nebo z délek či kombinovaným protínáním nejméně ze tří daných bodů. Úhel protnutí na určovaném bodě musí být v rozmezí 30-170 g. Kratší vzdálenost od daného bodu k určovanému nesmí být větší než 1500m. Směry se měří ve 2 skupinách.

rajonem do vzdálenosti 1500m s orientací na daném bodě na 2 dané body se střední souřadnicovou chybou do 0,04m nebo s orientací na daném i určovaném bodě. Přesáhne-li délka rajonu 800m, měří se úhly ve 2 skupinách.

Geometrické parametry a kritéria přesnosti
Připojovací body

Mezní délka

Mezní odchylka v uzávěru

strany [m] pořadu [m] úhlová [cc] polohová [m]
ZBP, ZhB 50 - 1500 5000 25(n+2)^1/2 0,0025(Sd)^1/2+0,04
ZBP, ZhB 50 - 400 3000 100(n+3)^1/2 0,005(Sd)^1/2 +0,04
ZBP, ZhB, PBBP 50 - 400 1500 100(n+3)^1/2 0,005(Sd)^1/2 + 0,10


2. Zaměření technologií GPS

Je nutné použít přijímač GPS s požadovanou přesností. Měření se provádí na 2 bodech z důvodů nezávislého určení. Měření je třeba provést na daných i určovaných bodech. K transformaci souřadnic do S-JTSK je třeba zapojit do měření nejméně 3 body v okolí určovaných bodů odpovídající přesnosti.

3. Zaměření pomocí fotogrammetrie

PBPP a vlícovací body se určují aerotriangulací. Využívá se letecké fotogrammetrie s 60% podélným a 30% příčným překrytem. Měřítko snímku je 1:5 000. Výchozími body jsou ZBP a ZhB a ostatní body splňující požadovanou přesnost a musí být rozmístěny po obvodu bloku ve vzdálenosti 2-3 základen snímkování. Uvnitř snímku musí hustota bodů odpovídat 0,4 bodu na 1 snímkovou dvojici.(více viz. skripta FM). Výchozí body se signalizují čtvercovými znaky o rozměrech 20x20cm bílou barvou a doplní se 3 rameny o rozměrech 10x62cm svírajících vzájemně úhel 120° a odsazených od bodu o 40cm. Určované body se signalizují  podobně, jen ramena jsou pouze 2 a svírají úhel 90°. Snímkové souřadnice se měří a registrují na přístrojích splňujících požadovanou přesnost 0,001mm. Měří se 2x a rozdíl nesmí přesáhnout hodnotu 0,02mm.



Skok na začátek




Výpočetní práce

1. Výpočet měření geodetickými metodami

V případě plošných sítí se využívá metoda nejmenších čtverců. U ostatních metod použijeme o přibližné vyrovnání, a to buď:
  • aritmetickým průměrem z jednotlivých kombinací určovacích prvků, přičemž rozdíly mezi kombinacemi nesmějí překročit 2,5 násobek základní souřadnicové odchylky.
  • vyrovnáním polygonového pořadu rozdělením úhlové odchylky na jednotlivé vrcholy a souřadnicové odchylky úměrně absolutním hodnotám souřadnicových rozdílů.
U nově zaměřených stávajících PBPP se ponechají původní souřadnice pokud rozdíly splňují podmínku DX + DY < 150.

2. Výpočty měření GPS

Výpočet bodů PBPP určených technologií GPS se provede pomocí programů dodávaných výrobcem. Sestává z:
  1. přenosu dat do počítače
  2. výpočtu vektorů
  3. vyrovnání sítě - vyloučí se některé vektory z důvodů poruch drah družic
  4. transformace do systému S-JTSK



Skok na začátek




Dokumentace nových PBPP

Na základě uvedených prací vyhotovíme dokumentaci o nově zřízených PBPP. Tento výsledný elaborát tvoří:
  1. projekt (není-li součástí obnovy),
  2. záznam o rekognoskaci,
  3. seznam souřadnic (a výšek),
  4. přehledný náčrt,
  5. zápisníky měření,
  6. protokoly o výpočtech,
  7. geodetické údaje,
  8. potvrzení oznámení o zřízení měřické značky,
  9. technická zpráva.
Výsledky pod písmeny c), e), f) mohou mít formu textového souboru na záznamovém médiu počítače, vždy však jako výpis na papíru. Pro bod g) jsou pravidla stanovena tiskopisem "Geodetické údaje o PBPP". Zpracovaná dokumentace se předá, po ověření úředně oprávněným zeměměřickým inženýrem, správci bodového polohového pole - tj. příslušnému katastrálnímu úřadu k založení do dokumentace.




Skok na začátek