Závěr

Programy

     Několikaletý vývoj geodetických systémů (GEUSw, GROMA, KOKEŠ) zaručuje uživatelům dostatečnou kvalitu. Každý z programů má odlišná specifika, filozofii, prostředí a ovládání, přesto mají společný cíl - rychle a pro uživatele snadno zpracovat výpočet geodetické úlohy. Shrňme si tedy zásadní výhody a nevýhody těchto programů:

GEUSw
(+) vznik verze pro systém Windows umožnil využít výhody ovládání programu (práce s okny, protokolem, ...), přesto byla zachována logika předchozích verzí pro MS DOS
(+) rychlá, jednoduchá, ale plně dostačující práce v grafickém prostředí
(-) nepříliš úzké propojení výpočtů s grafickým znázorněním, neumožňuje práci s rastrovými daty

GROMA
(+) uživatelsky příjemné zpracování výpočetních funkcí ve formě dialogů
(+) práce se seznamy souřadnic (snadné přesouvání bodů mezi seznamy a dialogy pomocí chytnutí myší)
(-) omezené možnosti grafického prostředí

KOKEŠ
(+) komplexnost - obsahuje řadu doplňkových a nadstavbových funkcí (Geometrické plány, Navlas pro pozemkové úpravy, topologie, ...), dále umožňuje instalaci dalších specializovaných modulů
(+) propojení výpočetních funkcí a grafiky (zejména snímání bodů)
(+) programovací jazyk Kokeš Basic
(-) komplexnost na druhou stranu ubírá na intuitivnosti ovládání, a tedy uživatel potřebuje delší čas na orientaci v programu
(-) nápověda Kokeš Basicu.

Přesnost výpočtů

     Při výpočtech konkrétních příkladů geodetických úloh nastaly dva případy. Buď se výsledné hodnoty naprosto shodovaly (zejména u transformací) anebo se výsledky mírně lišily (řádově desetin milimetru až milimetrů) i při snaze dodržet stejný postup výpočtu ve všech programech. Tyto odchylky byly vznikaly z různých důvodů (způsob zaokrouhlování programů, výběr identických bodů pro výpočet transformace, způsoby vyrovnání, kritéria pro vypouštění bodů s překročenou odchylkou či volba vah, atd.) a jsou popsány v kapitolách jednotlivých geodetických úloh. Přesto programy dávají spolehlivé výsledky. Avšak pro nejpřesnější práce (sítě pro zjišťování deformací v inženýrské geodézii) bych doporučoval dodržovat přesně nejen měřický postup (stejný teodolit apod.), ale i stejný způsob výpočtu stejným programem.
     Vystopovat průběh výpočtu (tedy zejména matematickou metodu) bez znalosti zdrojového kódu a hloubkové znalosti programů nebylo v mnoha případech jednoduché. Jediným vodítkem tak často byly výpočetní protokoly a zejména nápovědy programů. To znamená, že kvalitu programu neurčuje jenom vlastní zpracování úlohy, ale i dostatek informací a popis matematické metody výpočtu nápovědě.

Uživatelské prostředí

     Zvládnutí jednotlivých systémů pro uživatele se základními znalostmi geodézie by nemělo být obtížné. Autoři zpracovali dialogy podle zaběhnutých postupů a geodetických konvencí. Intuitivnost ovládání je věc víceméně subjektivní a záleží na každém uživateli, ale také na zkušenostech s konkrétním programem.
     Možná vylepšení a doporučení pro další vývoj je v podstatě popsáno ve výše uvedeném přehledu výhod a nevýhod programů.
     Podrobněji zde zmíním ještě o nápovědě v Kokeš Basicu. Výborná myšlenka je poněkud degradována nepřehledně a programátorským slangem napsanou nápovědou, která není příliš vzájemně propojená, a hlavně chybí konkrétní příklady užití jednotlivých příkazů v programech (což je pro uživatele velmi názorné).


Závěrem bych chtěl poděkovat firmě BNGEO s.r.o., Benešov (konkrétně Ing. Olze Buršíkové a Ing. Kateřině Baginové), že mi umožnily využívat jejich výpočetní techniku vybavenou programem GEUSw, a dále firmě GEPRO s.r.o., Praha za zapůjčení systému KOKEŠ.


Použitá literatura a zdroje:

[1] Ratiborský J. : Geodézie (měření), Vydavatelství ČVUT 1996
[2] Ratiborský J. : Geodézie 1 (polohopis), Vydavatelství ČVUT 1997
[3] Dušek R., Ratiborský J., Skořepa Z. : Geodézie (návody na cvičení I), Vydavatelství ČVUT 1995
[4] Dušek R., Vlasák J. : Geodézie 40 (příklady a návody na cvičení), Vydavatelství ČVUT 1998
[5] Jandourek J. : Geodézie 50 (Vyrovnání účelových geodetických sítí v E2 a E3), Vydavatelství ČVUT 2000
[6] Dušek R., Vlasák J. : Geodézie 50 (Příklady a návody na cvičení), Vydavatelství ČVUT 1999
[7] Huml M., Michal J. : Mapování 10, Vydavatelství ČVUT 2001
[8] Cimbálník M., Mervart L. : Vyšší geodézie 1, Vydavatelství ČVUT 1999
[9] Novák Z., Hánek P. : Geodézie v podzemních prostorách, Vydavatelství ČVUT 1998
[10] Úplné znění - Katastr nemovitostí, zeměměřičství (k 20.11.2001), Sagit 2001

Nápovědy programů GEUSw, GROMA, KOKEŠ

Internetové stránky jednotlivých produktů
www.geus.cz
www.groma.cz
www.gepro.cz