ÚVOD

            V roce 1995, rok před započetím studia na vysoké škole, jsem byl svědkem vzniku jedné geodetické firmy. Svědkem tak blízkým, neboť zakladatelem této firmy byl můj otec. Právě tento fakt přispěl nemalou měrou k tomu, že jsem o rok později nastoupil do 1. ročníku oboru Geodézie a kartografie. Po celou dobu studia jsem měl příležitost v této firmě pracovat a získávat tak zkušenosti přímo z praxe. V posledních letech jsme opakovaně připravovali geodetické podklady pro úpravy a revitalizaci vodních toků. Tato činnost spočívala nejen v polohovém a výškovém zaměření toku a objektů, ale rovněž i ve vyhotovení výkresů podélných a příčných řezů toku. Samozřejmě v digitální podobě. Ukázalo se, že vzhledem k velkému množství dat (několik desítek kilometrů toků), bylo nemožné konstruovat výkresy „ručně“, tedy pouze s pomocí základních funkcí pro kresbu, které grafické systémy nabízí a bylo třeba zvolit způsob automatizace kresby. Spolehlivé řešení nabízel modul TOK firmy ATLAS, určený pro projektanty a vodohospodáře, který je navržen pro zpracování podélných a příčných profilů pro úpravy a údržbu vodních toků. Zdaleka ne každá geodetická kancelář však disponuje tímto programem a vzhledem k okolnosti, že ostatní mapové podklady pro tvorbu profilů byly zpracovány v systému Kokeš pro Windows, jehož oblíbenost mezi geodety nepochybně roste, považoval jsem za vhodné, aby se aplikace pro zpracování podélných a příčných profilů staly rovněž součástí tohoto speciálně geodetického programu.

            Tato diplomová práce se zabývá návrhem způsobu automatizovaného zpracování podélných a příčných profilů vodního toku a jeho realizováním v podobě maker (programů) v systému Kokeš Basic. Jejím výsledkem jsou tři moduly Vspodprof, podprof a pricprof, které umožňují interaktivní přípravu datových vstupních souborů, nastavení vzhledu profilů a jejich vlastní vykreslení v systému Kokeš.

            Uvedené aplikace by měly výrazně přispět k urychlení a zpřesnění tvorby zmíněných vodohospodářských výkresů.

            Přál bych si, aby tento můj projekt posloužil nejen ke splnění mé závěrečné povinnosti na VŠ, ale především geodetům a vodohospodářským projektantům, kteří se úpravami a revitalizací vodních toků zabývají.

První kapitola uvádí čtenáře do prostředí interakčního grafického systému Kokeš pro Windows a seznamuje s principy programovacího jazyka Kokeš Basic. Detailní popis příkazů programovacího jazyka sahá nad rámec této práce. Zabývá se jím literatura [1], nebo přímo kontextová nápověda Kokeš Basicu.

Druhá kapitola popisuje tvorbu geodetických podkladů pro projektování úprav vodních toků, mezi něž spadá právě vyhotovení podélných a příčných profilů toku.

Třetí kapitolu považuji za stěžejní, neboť právě ta se zabývá programy PODPROF a PRICPROF. Popisuje jejich vznik, jejich význam a možnosti. Zároveň tvoří jakýsi manuál pro práci s těmito aplikacemi.

Kapitola čtvrtá ověřuje funkčnost vytvořených programů na reálné lokalitě. Ukázku tvoří zpracování části zakázky HYDROPROJEKTU a.s. Generel potoka Rokytka.

    

 Základní vlastnosti programů

            Moduly VSPODPROF, PODPROF a PRICPROF jsou určeny pro geodety, projektanty a vodohospodáře, zabývající se úpravami a revitalizací vodních toků.Umožňují zpracování podélných a příčných profilů pro studie, úpravy a údržbu vodních toků.

Aplikace pracují v grafickém prostředí systému Kokeš pro Windows.

Základní vlastnosti: