• Leonardo da Vinci a medicína
  • S nástupem renesance studovali malíři a sochaři pečlivěji lidské tělo ve snaze zachytit je co nejrealističtěji. Ve snaze lépe pochopit pohyby končetin, svalů a výrazy obličeje pitvali mnozí (včetně Leonarda) mrtvá těla.
    Studie rukou
    Takovéto náčrty si Leonardo vždy vytvořil před namalováním velkých obrazů
    Skelet
    Leonardo provedl přes 30 pitev, aby plně pochopil lidské tělo.
    Hrudník
    Kresba hrudních a břišních orgánů vznikla asi roku 1512. Ledviny a močový trakt jsou reprodukovány přesně podle pitvaných těl.
    Srdce
    Leonardo dobře vykreslil anatomické znaky, ačkoliv plně nechápal jak srdce pracuje.
    Při zkoumání anatomie člověka si vzájemně pomáhali s panem Marcantoniem della Torre, vynikajícím filozofem, který tehdy přednášel v Pávii a psal o tomto předmětu. Della Torre byl jeden z prvních, kdo začal vysvětlovat otázky lékařství pomocí Galénova učení a ukazovat ve správném světle anatomii, zahalenou potud do hlubokých temnot neznalosti; ke své práci využil podivuhodným způsobem Leonardova ducha a díla. Leonardo totiž udělal knihu kreseb rudkou a perem podle těl, která sám pitval a potom s nesmírnou pečlivosti zobrazil; zakreslil v ní všechny kosti a k těm potom připojil po pořádku všechny šlachy a pokryl je svaly, nejprve těmi, které jsou upnuty ke kosti, potom těmi, které dodávají pevnost, a konečně těmi, které způsobuji pohyb, a ke každé části připojil vysvětlivky.