Malé vodní zdroje energie jako součást energetické soběstačnosti obce

Anotace: Seminář je zaměřen na informování o možnostech realizace mikrozdroje elektrické energie na malých vodních tocích. Jedná se o ostrovní provozy s vlastní spotřebou podporující energetickou soběstačnost. Energie je vyráběna unikátní bezlopatkovou miniturbínou s autorským patentem Ing. M. Sedláčka, CSc. Stroj je vyvíjen v rámci spolupráce na Výzkumném záměru VZ05: Management udržitelného rozvoje životního cyklu staveb, stavebních podniků a území MSM 6840770006, ČVUT v Praze.

Souhrn semináře: DOC




Téze: Širší pojetí energetické soběstačnosti obce

doc. Ing. Václav Beran, DrSc.

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Česká republika je jednou ze zemí, kde dosud nevznikla naléhavá potřeba energetického samozásobování. Nevznikl dosud krizový stav, v němž nebylo možné plnit dodávky spotřebiteli.

Ceny za 1 kWh elektrické energie se v jednotlivých zemích EU liší. Zdánlivě se nejedná se o velké rozdíly v ekonomické zátěži domácnosti a podniků, nicméně ve vztahu k disponibilním příjmům domácností se jedná o zátěž, kterou nelze pominout. Její vývojový trend ve všech zemích EU je dlouhodobě rostoucí. Mezi nízkonákladové patří Bulharsko a mezi vysokonákladové patří Německo.

Striktně cenový pohled vede ve svém důsledku k diferenciaci cen dle finálního užití energie. Jiné cenové relace budou u spotřeby v průmyslu, domácnosti, spotřební elektroniky apod. Jedná se o náklady lišící se od úrovně korun do úrovně tisícikorun za 1 kWh.

Téze: Regionální pohled

doc. Ing. Jana Frková, Ph.D.

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Postupně bude narůstat tlak ze strany EU na národní vlády členských zemí, vyžadující splnění cílů směřujících k úsporám energií a ke zvýšení podílu energií vyrobených z obnovitelných zdrojů.

Avšak nejsou to jen národní vlády, které nesou zodpovědnost za splnění těchto cílů, spoluodpovědné jsou i místní a regionální samosprávy, které by měly sehrát klíčovou roli při úsporných energetických opatřeních.

Česká republika je jednou ze zemí s nejvyšší energetickou náročností hospodářství v Evropě. Ve městech žije a pracuje 80 % obyvatel, kteří zde spotřebovávají 80 % energie. Zdrojem a místem více než poloviny emisí skleníkových plynů jsou města.

Jsou to právě místní orgány, které mohou řešit náročné problémy komplexněji a usnadňovat přitom slaďování veřejných a osobních zájmů. Současně s tím začleňovat cíle udržitelné energie do celkových směrů rozvoje ve městech, ať již jde o rozvoj alternativních zdrojů energie, efektivnější využívání energií, či změny v chování občanů a místních podniků.


1. Úvod
Paed.Dr. V. Libichová
2. Širší pojem energetické soběstačnosti obce PPT
doc. Ing. V. Beran, DrSc.
3. Strategie EU a fondy na podporu obnovitelných zdrojů energie PPT
doc. Ing. J. Frková, Ph.D.
4. Možnosti instalace miniturbínky (s aplikačními příklady) PPT
Ing. M. Sedláček, CSc.
5. Finanční náročnost instalace
Ing. M. Sedláček, CSc. PPT
6. Praktická ukázka prototypu stroje
Ing. M. Sedláček, CSc.
7. Video ukázka poloprovozu Dolní Počernice AVI
Ing. M. Sedláček, CSc.
8. SW ověření možnosti instalace PPT
doc. Ing. P. Dlask, Ph.D.
9. Závěr
Paed.Dr. V. Libichová
10. Volná diskuse, prohlídka funkčního stroje